Вживання достатньої кількості води може допомогти знизити рівень цукру в крові. «Так, питна вода сприяє кращому глікемічному контролю», — розповідає Кріс Соке, НП, CDCES, медсестра та спеціалістка з діабету в Тусоні (штат Аризона). За її словами, належний рівень гідратації позитивно впливає і на інші аспекти метаболічного здоров’я при діабеті, наприклад, на кров’яний тиск та функцію нирок.
«Є чимало наукових даних, що підтверджують вплив гідратації на рівень глюкози в крові», — наголошує Соке.
Як вода допомагає знижувати рівень цукру в крові
Органи охорони здоров’я майже одностайні: більшості з нас варто споживати більше води. Достатнє пиття пов’язане з комплексними перевагами для здоров’я. У численних діабетичних спільнотах також часто можна натрапити на історії про те, що кілька склянок води можуть допомогти уникнути або скоригувати підвищений рівень цукру в крові.
Вода також допомагає органам працювати належним чином. Наприклад, ниркам, які при високому рівні глюкози змушені «перевиконувати» свої обов’язки. Якщо ви п’єте достатньо, то їм легше фільтрувати та виводити надлишкову глюкозу.
У повсякденному житті ці ефекти можуть бути не надто помітними: одна склянка води не завжди дає миттєвий ефект, але глюкометр чи безперервний монітор глюкози (CGM) покаже реальний стан речей. У будь-якому разі належна гідратація — корисна звичка, навіть якщо вплив на рівень глюкози не помітний відразу.
Як зневоднення підвищує рівень цукру в крові
Недостатнє вживання води може стати причиною зростання показників цукру в крові. Кріс Соке пояснює, що низька гідратація спричиняє зниження артеріального тиску та викид гормонів стресу, які додатково стимулюють підвищення рівня глюкози.
- Зневоднення та діабет: як вода допомагає зберігати здоров’я
- 15 ознак: ваше тіло просить більше відпочинку та сну
- Як центральне опалення впливає на ваше здоров’я: плюси та мінуси
Одне невелике дослідження довело, що триденне обмеження води помітно підвищує глікемію у людей з діабетом 2-го типу. У тих, хто не мав діабету, схожого ефекту не спостерігалося.
Водночас високий рівень глюкози в крові може сам собою спричиняти зневоднення. Підвищена спрага та часті сечовипускання — одні з перших типових ознак діабету 1-го і 2-го типів. Якщо глюкози надто багато, нирки виводять її з організму, збільшуючи утворення сечі й тим самим провокуючи зневоднення.
Значна втрата рідини може стати серйозною загрозою для людей із діабетом, особливо тому, що вона є одним із ключових факторів розвитку діабетичного кетоацидозу (ДКА) — небезпечного стану, спричиненого браком інсуліну. Хвороби, пов’язані з дегідратацією (блювання, діарея тощо), є найпоширенішим «спусковим гачком» ДКА.
Центри з контролю та профілактики захворювань США (CDC) радять людям з діабетом звертатися по медичну допомогу, якщо блювання або діарея тривають довше шести годин чи якщо вони не можуть утримувати рідину понад чотири години.
Довгострокові переваги гідратації для контролю глюкози
Чи може питна вода впливати на довгострокове здоров’я? Виявляється, так. Недостатня гідратація може бути ще одним фактором ризику розвитку переддіабету 2-го типу та інших компонентів метаболічного синдрому.
Деякі дослідження свідчать, що хронічне зневоднення корелює з більш високою ймовірністю діабету 2-го типу, хоча ці дані поки що не є цілком переконливими. Якщо цей зв’язок підтвердиться, збільшене споживання води може виявитися простим профілактичним заходом, який перешкоджатиме метаболічним порушенням.
Хронічна нестача рідини також асоціюється з такими проблемами, як камені в нирках, інфекції сечовивідних шляхів, підвищений артеріальний тиск, запори та головний біль.
Соке рекомендує замінювати будь-які калорійні або навіть дієтичні газовані напої на воду з газом або додаванням свіжого лимона:
Вода і зменшення ваги
Адекватне вживання води може допомогти людям із діабетом у процесі контролю маси тіла. Втрата зайвої ваги є одним із найрезультативніших методів боротьби з діабетом 2-го типу, а у випадку з діабетом 1-го типу може певною мірою знизити інсулінорезистентність.
- Сім порад для зниження ризику хвороби Альцгеймера
- 8 найкращих речей, які ви можете зробити для свого здоров’я у 50-60 років
- Чи існує чоловіча менопауза?
Хоча саме по собі споживання більшої кількості води, ймовірно, не стане причиною значного схуднення, воно може підтримати втрату ваги, зменшуючи відчуття голоду й дещо прискорюючи метаболізм. Особливо корисно, коли вода замінює солодкі напої (соки, газовану воду), адже вони можуть провокувати стрибки цукру в крові та пов’язані з ожирінням і діабетом 2-го типу.
Препарати для лікування діабету та ризик зневоднення
Деякі поширені ліки при діабеті можуть спричиняти посилений вивід рідини:
- Інгібітори SGLT-2 (переважно для пацієнтів із діабетом 2-го типу) блокують повторне засвоєння глюкози в нирках. Надлишкова глюкоза виходить із сечею, знижуючи таким чином рівень цукру в крові, але водночас потенційно викликаючи зневоднення.
- Метформін, препарат першої лінії при діабеті 2-го типу, часто стає причиною розладів шлунково-кишкового тракту (нудота, блювання, діарея). Усе це може призвести до стрімкої втрати рідини і, у крайніх випадках, до ДКА.
- Препарати GLP-1 (семаглутид, тирзепатид тощо) можуть пригнічувати апетит і викликати відчуття меншої спраги, тож людина просто забуває пити стільки, скільки потрібно.
Не варто забувати і про діуретики (їх часто призначають при хворобах нирок і серцевій недостатності), які теж можуть призвести до частішого сечовипускання. Якщо ви приймаєте будь-які такі препарати, доречно обговорити з лікарем питання про запобігання зневодненню.
Дієти при діабеті й дефіцит рідини
Популярні «низьковуглеводні» або навіть «нульовуглеводні» дієти (кето-, м’ясоїдна тощо) можуть підвищувати ризик зневоднення та розбалансування електролітів, так званого «кето-грипу». Тим, хто обирає такий тип харчування, рекомендують активно пити воду і, за потреби, додатково вживати натрій, калій і магній. А якщо дієта обмежує продукти, які містять чимало води (наприклад, фрукти), бажано звертати ще пильнішу увагу на рівень гідратації.
Особливу обережність слід виявляти, коли йдеться про «сухе голодування», де між прийомами їжі не можна пити жодних рідин.
Скільки потрібно води?
Інститут медицини Національних академій (США) радить жінкам споживати в середньому 91 унцію (приблизно 11 чашок) води на добу, а чоловікам — 125 унцій (16 чашок). Йдеться про загальне вживання рідини (включно з водою з їжі чи інших напоїв). У тому ж звіті зазначається, що більшості людей досить пити за відчуттям спраги.
Проте ці рекомендації — лише орієнтовний орієнтир. Норма споживання залежить від багатьох чинників: від віку, ваги, фізичної активності, загального раціону.
Утім, можна нашкодити й надмірним вживанням води. Надто великі об’єми можуть викликати рідкісний, але небезпечний стан, відомий як гіпонатріємія (інтоксикація водою). Тому пити, якщо не відчуваєте спраги, не варто.
Підсумки
- Достатнє вживання води може сприяти зниженню рівня глюкози в крові, підтримуючи належну концентрацію рідин в організмі та оптимальну роботу органів.
- Зневоднення, зокрема спричинене деякими препаратами від діабету чи низьковуглеводними дієтами, може бути вкрай небезпечним, особливо якщо людина має блювання або діарею.
- У коротко- та довгостроковій перспективі корисніше замінювати калорійні напої звичайною водою. Така стратегія допоможе і в контролі ваги, і в загальному покращенні самопочуття при діабеті.
Важливо! Статистична інформація, представлена в медичних статтях, відображає загальні тенденції та не враховують особливості кожної окремої людини Індивідуальні обставини можуть суттєво відрізнятися. Завжди консультуйтеся з лікарем для прийняття персоналізованих рішень щодо свого здоров’я.