Ризики синтетичного тестостерону: наслідки для здоров’я

0
293

Бажання мати рельєфну статуру спонукає деяких спортсменів-любителів експериментувати з синтетичними стероїдами, зокрема, з тестостероновими добавками, пише видання Sciencealert.

by @freepik

Матеріали новинного характеру не можна прирівнювати до призначення лікаря. Перед прийняттям рішення порадьтеся з фахівцем.

Ця тенденція насамперед поширюється через соціальні мережі, де тисячі постів обговорюють способи підвищення рівня тестостерону, а відомі інфлюенсери пропагують передбачувані переваги вживання синтетичних гормонів. Ці інфлюенсери навіть рекомендують продукти, які можна придбати онлайн без рецепта.

Хоча синтетичний тестостерон може покращити ваш зовнішній вигляд у короткостроковій перспективі, не варто ігнорувати його довгострокові наслідки для здоров’я.

Що таке тестостерон

Тестостерон – це стероїдний гормон, який регулює роботу всіх наших органів. І чоловіки, і жінки виробляють тестостерон, хоча у чоловіків його циркулює приблизно в 15 разів більше, ніж у жінок.

Тестостерон не лише стимулює статевий розвиток і статеве дозрівання, але й допомагає нам нарощувати суху м’язову масу та контролює ріст кісток. Це покращує нашу силу, спортивну витривалість і серцево-судинну форму.

Багато факторів можуть природним чином збільшити вироблення тестостерону, зокрема фізичні вправи, стрес і секс.

Однак використання синтетичних добавок для підвищення рівня тестостерону, особливо в кількостях, що перевищують ті, що виробляються організмом, може мати серйозні наслідки для вашого здоров’я.

Спочатку це може призвести до підвищення статевого потягу і допомогти вашому організму наростити більше м’язової маси протягом декількох місяців. Це також може викликати акне, облисіння за чоловічим типом і збільшення грудей у чоловіків. У жінок може спостерігатися аменорея (втрата менструації), ріст волосся на тілі, більш глибокий голос і збільшення клітора.

Однак ці побічні ефекти незначні порівняно з серйозними наслідками, які має для організму тривале, повторюване зловживання стероїдами.

Зловживання стероїдами змінює серце, спричиняючи його збільшення, підвищення кров’яного тиску, а артерії стають менш еластичними. Всі ці зміни ускладнюють роботу серця, підвищуючи ризик раптової смерті. Серцево-судинні зміни зберігаються у більшості зловмисників.

Пошкодження печінки та нирок часто розвиваються у людей, які вживають стероїди протягом тривалого часу.

Тестостерон також має психологічні наслідки, включаючи підвищену агресію, депресію та тривогу.

Важливо, що добавки тестостерону вимикають регулярне вироблення цього гормону в мозку. Це спричиняє гіпогонадизм – стан, коли тканини, які зазвичай виробляють тестостерон, зменшуються. У чоловіків це призводить до зменшення кількості сперматозоїдів та об’єму яєчок.

Гіпогонадизм також сприяє виникненню широкого спектра симптомів відміни. Деякі з цих симптомів включають депресію і зниження лібідо, якщо не вживати більше тестостерону.

Багато чоловіків, які зловживали стероїдами, стають гіпогонадизмами і в результаті потребують довічної заміни тестостерону.

Зростаюча проблема

Міжнародний олімпійський комітет і Всесвітнє антидопінгове агентство заборонили тестостерон та інші анаболічні стероїди після Олімпіади 1972 року. Вони аргументували це тим, що хоча ці препарати підвищують фізичну працездатність, вони також мають серйозні наслідки для здоров’я.

by @Like a Boss

Однак, через понад 40 років після цієї міжнародної заборони, деякі спортсмени продовжують вживати анаболічні стероїди.

Наприклад, у 2021 році від 29% до 43% професійних спортсменів в Ірані зловживали цими речовинами. Австралійське дослідження, проведене серед 32 спортсменів (переважно жінок) у 2023 році, показало, що близько 43% опитаних повідомили про вживання препаратів, що підвищують продуктивність та покращують імідж.

Однак професійні спортсмени зараз становлять лише крихітну частку глобальної проблеми допінгу. Косметичне використання тестостерону неспортсменами, які хочуть підвищити свою впевненість у собі та покращити зовнішній вигляд, означає, що зловживання анаболічними стероїдами стало суспільною проблемою.

За деякими оцінками, у Великобританії близько 1 мільйона людей приймають стероїди, такі як тестостерон.

Однак, зважаючи на добре відомі ризики та шкоду від вживання тестостерону, чому хтось вирішує використовувати його – і продовжує вживати навіть тоді, коли відчуває серйозні проблеми зі здоров’ям? Це питання, на яке експерти намагаються відповісти вже багато років.

Можливо, одна з причин полягає в тому, що користувачі сприймають проблеми зі здоров’ям як проблеми майбутнього, і що ці проблеми є прийнятним ризиком, якщо це означає кращу продуктивність або зовнішній вигляд у короткостроковій перспективі.
Залежність від анаболічних стероїдів може відігравати певну роль, оскільки вона може впливати на судження і мінімізувати усвідомлення потенційної шкоди.

Дилема Голдмана” також може дати певне розуміння. У 1982-1995 роках Боб Голдман, лікар і публіцист, поставив елітним спортсменам фаустівське гіпотетичне запитання: чи хотіли б вони прийняти чарівну пігулку, яка забезпечила б їм золоту олімпійську медаль, але водночас стала б причиною їхньої смерті через п’ять років?

Він повідомив, що близько половини опитаних спортсменів погодилися на варіант “золото за смерть”. У повторному дослідженні 2012-13 років ця частка була меншою – 7-14%, причому елітні спортсмени найчастіше обирали “золото за смерть”.

Безперечно, що зловживання тестостероном та його синтетичними імітаторами може призвести до шкоди, проте багато хто продовжує зловживати ним. Міжнародні заборони не були ефективними.

Зі зростанням кількості не спортсменів, які зловживають тестостероном, необхідно робити більше для інформування громадськості про його численні наслідки для здоров’я в довгостроковій перспективі.

Колін Мічі, заступник керівника, Школа медицини, Університет Центрального Ланкаширу

Попередня статтяВейпінг збільшує ризик розвитку астми більш ніж на 200 відсотків
Наступна стаття67 хвилин, проведених на свіжому повітрі, зміцнюють психічне здоров’я
Фолюш Ігор
У 1998 році закінчив Львівський Інститут Фізкультури Кафедра фізичної реабілітації З 1998 по 2000 рік стажування в Istituto Di MedicinaDello Sport Di Roma З 2000 по 2007 рік працював фізіотерапевтом в Hospital Santa Maria della Stella (Orvieto) У 2007 році повернувся в Україну З 2007 по 2013 працював фізіотерапевтом в приватній педіатричній клініці «Віта Пуер» У 2013 році закінчив магістратуру в Мелітопольському інституті екології та соціальних технологій У 2014 заснував «Центр масажу доктора Фолюш» де і працює донині

Залишити коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.