[lwptoc]
Для того, щоб кісткова тканина зберігала свою щільність і міцність, організм повинен в достатній кількості отримувати поживні речовини, вітаміни та мінерали. На жаль, при використанні сучасних технологій в сільськогосподарському виробництві харчові продукти самі по собі містять менше вітамінів, ніж було раніше. Тому організму потрібне додаткове джерело магнію, кальцію і вітаміну D – саме ці речовини корисні для здоров’я кісток. Їх надходження в певній кількості допомагають запобігти багатьом серйозним проблемам, в тому числі і остеопенії, остеопорозу, і цілому ряду захворювань хребта.
Для цього існують БАДи – активні біодобавки, які не є панацеєю, але в разі правильного їх застосування можуть стати ефективним підстраховуванням і захистом від перерахованих захворювань.
Що таке БАДи і чим вони корисні для хребта?
Торгові назви у цих препаратів можуть бути різними, але в будь-якому випадку всі вони утримуючи кальцій і вітамін D, а є і продукти з вмістом магнію. Якщо людина отримує всі ці речовини зі збалансованого харчування, вони можуть і не знадобитися. Але, якщо аналізи показують наявність певних проблем, лікар може прописати БАДи, що містять речовини, які беруть участь в зміцненні кісткової маси.
Крім того, такі препарати вважаються особливо ефективними для тих людей, які входять до групи ризику. Наприклад, при вагітності велика кількість кальцію з їжі йде на розвиток плода, що майбутній мамі просто необхідне додаткове джерело цього елемента. Це стосується і людей похилого віку, особливо жінок в період після менопаузи.
До групи ризику входять люди, у яких поживні речовини з продуктів гірше засвоюються – наприклад, при наявності деяких захворювань органів шлунково-кишкового тракту, після проведеного кишкового шунтування. Є люди, які не переносять лактози. Вони не можуть споживати молочні продукти, що містять кальцій, їм потрібні спеціальні добавки. Такі труднощі можуть виникнути у веганів, які з принципових міркувань не вживають молочні продукти і яйця, що містять речовини, необхідні для здоров’я хребта.
Чому потрібно консультуватися з лікарем?
Тільки фахівець може правильно підібрати дозування препаратів. Хоча БАДи продаються без рецепта, не можна приймати їх без контролю. Харчові добавки можуть перешкоджати всмоктуванню будь-яких корисних речовин, одержуваних з продуктів, вони можуть зводити нанівець дію інших ліків, а при передозуванні вони стають токсичними так само, як і будь-який інший фармацевтичний препарат. Ось чому тільки лікар може сказати, чи варто в конкретній ситуації приймати БАДи. До того ж, тільки фахівець може порадити продукт, який буде безпечний, не викличе алергії і т.д.
Наприклад, добавки, що містять залізо і кальцій, не можна пити одночасно, оскільки вони ніби конкурують один з одним, і в результаті організм зможе переробити тільки щось одне. Це правило вірно і для багатьох інших мінералів, в тому числі і для магнію. Тому багато фахівців радять такі препарати пити окремо.
Бувають і такі випадки, коли якась добавка, навпаки, покращує всмоктування кальцію. Наприклад, це стосується високої дози вітаміну D. Але з ним потрібно дотримуватися обережності, оскільки при деяких захворюваннях він і сам по собі може зашкодити організму.
У занадто високому дозуванні кальцій значно підвищує ризик серцевого нападу або навіть інсульту. Але в прийомі великих доз кальцію і так немає ніякого сенсу, оскільки організм все одно не зможе переробити більше, ніж 1200 мг кальцію на добу, причому не більше 600 мг за один раз.
Як збільшити кількість кальцію?
Перед тим, як приймати добавки з кальцієм, потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем. Щоб вони приносили максимальну користь, слід враховувати такі фактори:
- Необхідно купувати сертифіковану продукцію, яка пройшла сувору перевірку.
- Добавки потрібно приймати курсом, на постійній основі, щодня, в ідеалі – безпосередньо під час прийому їжі.
- Приймати слід добавки в прописаному лікарем дозуванні, не більше ніж по 500-600 мг два або три рази на день, максимальна доза кальцію для дорослої людини складає 1000-1200 мг.
- Одночасно з прийомом біодобавок слід переглянути питний режим. Потрібно пити більше мінеральної води без газу, оскільки деякі препарати такого роду викликають запор.
Нарешті, неодмінно потрібно прочитати інструкцію. БАДи не завжди сумісні з іншими ліками, які приймає людина. А разом з проносним їх і зовсім не можна пити, оскільки кальцій просто не буде засвоюватися. З цієї ж причини під час прийому препаратів кальцію не можна зловживати їжею з високим вмістом клітковини (наприклад, гарбуз, кавун, кабачки, інші овочі).
БАДи – не панацея, але суттєва допомога
Якщо людина вирішила пити БАДи, вона повинна пам’ятати, що це не повноцінний лікарський препарат, а просто добавка, яка містить якусь кількість корисних речовин, і вони не можуть замінити медикаментозної терапії, прописаної лікарем. Крім того, вони не замінюють здорового харчування, просто заповнюють певні прогалини – наприклад, при дефіциті кальцію та вітаміну D, якого в деяких регіонах не вистачає (більша його частина виробляється під дією сонячних променів).
Таким чином, будь-які біодобавки – це доповнення до терапії, фізичної активності і раціонального харчування. А перед тим, як почати їх прийом, необхідно проконсультуватися з лікарем.
Джерела:
- https://www.thejoint.com/texas/dallas/casa-linda-28074/3-supplements-that-promote-a-healthy-spine
- https://www.everydayhealth.com/pictures/best-worst-supplements-help-back-pain/
- https://www.flintrehab.com/2019/vitamins-for-spinal-cord-injury/