Діабет 1-го типу може вкорочувати роки життя, і для багатьох людей це найбільш лякальний наслідок цього захворювання, пише видання everydayhealth.
Та все ж є підстави дивитися на майбутнє з надією. Новітні досягнення у лікуванні діабету 1-го типу дають кращі результати, ніж раніше, тож сучасним пацієнтам доступніші ефективніші терапевтичні методи.
Діабет 1-го типу та тривалість життя
«Точно визначити середню тривалість життя при діабеті 1-го типу досить складно, адже методи лікування постійно змінюються», — пояснює Веріті Колдер, MBChB, старша клінічна консультантка Diabetes UK.
За останні 10 років кілька досліджень показали, що люди з діабетом 1-го типу в середньому живуть на 10–12 років менше, ніж ті, хто не має цієї хвороби. Утім, за словами докторки Колдер, ця цифра йде вгору завдяки стрімкому покращенню лікування.
Інформація про діабет 1-го типу у попередні роки може бути неточною для сучасних пацієнтів, оскільки терапевтичні підходи відчутно змінилися. Раніше, упродовж більшої частини XX століття, доступні засоби вимірювання рівня глюкози були недосконалими й рідкісними, а дозування інсуліну — доволі приблизним. Унаслідок цього чимало людей потерпали від гіпо- та гіперглікемії. Пацієнтам зазвичай не рекомендували намагатися досягнути нормального рівня цукру в крові.
- Що їсти для міцного волосся: найкращі джерела біотину
- Як звички допомагають зміцнити психічне здоров’я: поради
- Оптимізація фітнесу за допомогою зон серцевого ритму
Сьогодні ж ситуація зовсім інша. У більшості випадків можна без труднощів перевірити рівень глюкози вдома, знизивши ризик критичних коливань цукру. Сучасні препарати інсуліну працюють надійніше та дозволяють займатися спортом і харчуватися збалансовано. Інсулінові помпи нового покоління можуть бути синхронізовані з безперервними моніторами глюкози, щоб автоматично коригувати рівень інсуліну протягом доби. Саме завдяки таким технологічним можливостям у багатьох країнах показники смертності від діабету 1-го типу знижуються.
Водночас слід пам’ятати, що показники тривалості життя при цій хворобі суттєво різняться залежно від регіону. У бідніших країнах рання смертність від діабету 1-го типу фіксується частіше, а у Сполучених Штатах показники A1C і серйозних ускладнень вищі серед чорношкірого та іспаномовного населення, порівняно з білими американцями.
Чому діабет 1-го типу може призвести до передчасної смерті
Загалом, хвороба вражає здоров’я через дві основні проблеми: надто високий і надто низький рівень цукру в крові. Обидва стани можуть привести до летальних наслідків: один — поступово, протягом багатьох років, інший — протягом хвилин.
Гіперглікемія: довготривалі ризики
Високий рівень цукру в крові (гіперглікемія) є головною причиною більшості ускладнень, що формуються із часом. Постійна гіперглікемія негативно позначається на серці, судинах, нервовій системі, нирках та інших важливих органах.
Серцево-судинні захворювання — провідна причина смерті людей із діабетом 1-го типу. Ба більше, хвороби серця зазвичай проявляються в них на 10 років раніше, ніж у тих, хто не має діабету. Чим вищий рівень A1C, тим більший ризик передчасної смерті від серцево-судинних недуг.
На другому місці — хронічні хвороби нирок, що також безпосередньо пов’язані з високим рівнем цукру в крові. Саме гіперглікемія — найвагоміший чинник ризику розвитку проблем із нирками при діабеті 1-го типу.
Гіперглікемія: короткострокові ризики
Найнебезпечніше гостре ускладнення, зумовлене гіперглікемією, — це діабетичний кетоацидоз (ДКА). Брак інсуліну призводить до підвищеної кислотності крові, що загрожує життю без негайної медичної допомоги. Багатьом людям уперше ставлять діагноз «діабет 1-го типу» саме після епізоду ДКА.
У хворих із тривалим стажем діабету 1-го типу ризик ДКА хоч і менший, проте все одно існує. Цей стан може виникнути через недостатність або пропуск дозування інсуліну, зневоднення (наприклад, через шлунковий грип), збої роботи інсулінової помпи, серцеві напади та інші стани, що викликають дефіцит інсуліну.
Гіпоглікемія
Низький рівень цукру (гіпоглікемія) — поширена проблема в людей, які отримують інсулін. Вона швидко може призвести до втрати свідомості, коми чи навіть смерті. Також гіпоглікемія часто стає причиною нещасних випадків: дорожніх аварій, падінь, утоплень тощо. А часті важкі епізоди гіпоглікемії зрештою можуть спричинити «непомітність гіпоглікемії», коли людина не відчуває типових ознак зниження рівня глюкози.
- Сім порад для зниження ризику хвороби Альцгеймера
- 8 щоденних звичок для міцних кісток — поради лікарів-ортопедів
- 8 найкращих речей, які ви можете зробити для свого здоров’я у 50-60 років
За історичними даними, від 4% до 10% летальних випадків при діабеті 1-го типу пов’язані з епізодами гіпоглікемії. Однак ситуація могла поліпшитися в останні роки завдяки появі безперервних моніторів глюкози (CGM). Такі пристрої допомагають цілодобово відстежувати рівень цукру й подають сигнал тривоги при небезпечному зниженні глюкози, що дозволяє запобігти важким наслідкам.
Як подовжити життя при діабеті 1-го типу
Належний контроль захворювання дає змогу прожити довше. Регулярне досягнення цільових показників глікемії допомагає знизити ризик ранніх ускладнень. Також це зменшує вірогідність різких стрибків цукру, пов’язаних із потенційно фатальним гіпоглікемічним станом або ДКА.
На думку докторки Колдер, люди з діабетом 1-го типу повинні максимально користуватися сучасними засобами самоконтролю.
Глікемічний контроль, утім, не є єдиним вирішальним фактором довголіття. Важливі й спадковість, і вдача. Дослідження, що вивчало пацієнтів із діабетом 1-го типу, які прожили багато років, продемонструвало, що їм притаманні певні спільні риси.
- Підвищений рівень «хорошого» ЛПВЩ-холестерину
- Низька резистентність до інсуліну (що видно з невисокої добової потреби в інсуліні)
- Здорова маса тіла
- Відсутність звички палити
Також важливо регулярно спілкуватися з медичною командою та проходити профілактичні огляди, щоб виявляти ускладнення якомога раніше.
Підсумок
- Високий або низький рівень цукру в крові може призвести до небезпечних для життя ускладнень: серцево-судинних хвороб, ниркової недостатності, гіпоглікемії та діабетичного кетоацидозу.
- Новітні здобутки медицини й технологій допомагають людям із діабетом 1-го типу значно підвищити тривалість життя у порівнянні з показниками минулих десятиліть.
- Ефективний контроль глікемії та здоровий спосіб життя — ключові чинники, які можуть істотно подовжити тривалість життя з діабетом 1-го типу.
Важливо! Статистична інформація, представлена в медичних статтях, відображає загальні тенденції та не враховують особливості кожної окремої людини Індивідуальні обставини можуть суттєво відрізнятися. Завжди консультуйтеся з лікарем для прийняття персоналізованих рішень щодо свого здоров’я.