Дослідники з Університету Помпеу Фабра в Барселоні виявили, що стресові події можуть спровокувати хворобу Альцгеймера, але цей ефект є значущим лише в тому випадку, якщо стрес стався в дитинстві або в середньому віці. Результати дослідження опубліковані в журналі Annals of Neurology (AN).
У дослідженні взяли участь 1290 учасників, які мали підвищений ризик розвитку хвороби Альцгеймера. Дослідники зібрали детальну інформацію про стан здоров’я учасників і попросили їх розповісти про будь-які травматичні або стресові події, які вони пережили, включаючи вік, в якому ці події відбулися.
Щоб заглибитися глибше, у підгрупи з 393 учасників були взяті зразки спинномозкової рідини. Ці зразки були проаналізовані для визначення концентрації аномальних білків (амілоїду і тау), які асоціюються з хворобою Альцгеймера. Крім того, дослідники вивчили наявність запалення в мозку, яке також може бути фактором ризику захворювання.
Результати показали, що стресові події, які відбувалися в дитинстві та середньому віці, були пов’язані з біологічними маркерами хвороби Альцгеймера, зокрема, з накопиченням токсичних білків у мозку. Цікаво, що ці стресові події не вплинули на об’єм сірої речовини мозку, яка містить клітинні тіла нейронів.
Примітно, що травматичні події були пов’язані з вищою концентрацією токсичних білків, запаленням мозку та зменшенням об’єму сірої речовини, але тільки в осіб, які мали в анамнезі психічні розлади.