Плоскостопість у дітей і дорослих: коли і як лікувати?

0
2522
  • Стаття написана згідно з науковими стандартами і перевірена медичним працівником
    Цей текст відповідає вимогам медичної літератури, медичним установкам і сучасних досліджень і був переглянутий медичними працівниками. Джерела та автор.

Плоскостопість – одне з найпоширеніших захворювань. Більш того, багато хто вважає його навіть не захворюванням, а всього лише невеликим відхиленням, якого не варто боятися. Варто. Адже якщо деформацію вчасно не діагностувати, це загрожує і довічним дискомфортом, і проблемами з хребтом.

плоскостопість

Що таке плоскостопість і чим воно небезпечне

Плоскостопість – це деформація стопи. Тобто порушення її форми, коли замість вигинів і зводу ми маємо практично рівну поверхню. Без так званої «амортизації». А значить при ходьбі, бігу і так далі тіло людини не пружинить і максимум навантаження йде на хребет.

Плоскостопість може бути на обох стопах або на одній нозі. Його діагностують у дітей, дорослих і навіть людей похилого віку. І головна небезпека якраз в тому, що чим пізніше захворювання виявляється, тим складніше з ним боротися. Якщо точніше, то в дорослому віці вилікувати плоскостопість вже неможливо. Можна хіба що полегшити симптоми, і поліпшити стан хворого.

Чим небезпечна плоскостопість? По-перше, це майже що синонім болю в ногах. Людина з плоскими стопами буде швидше втомлюватися, будуть хворіти ікри і стопи, працездатність буде знижуватися.

Крім цього плоскостопість може провокувати:

  • защемлення міжхребцевих дисків;
  • деформацію стопи і пальців;
  • порушення кровообігу ніг;
  • захворювання хребта: сколіоз, грижа, патологічний кіфоз або лордоз і т.д .;
  • набряк щиколоток;
  • зміни в області колінних суглобів;
  • зміни ходи;
  • поява п’яткових шпор, мозолів;
  • розвиток варикозу;
  • розвиток артрозу, артриту;
  • порушення постави.

Варто розуміти, що при плоскостопості порушується опорна функція стопи, а значить все навантаження, яке вона повинна брати на себе, лягає на хребет і суглоби. І вони швидше зношуються. Тоді вже доводиться говорити не просто про дискомфорт, а про справжню проблему, яку колись можна було попередити.

Симптоми плоскостопості

Як вчасно розпізнати плоскостопість? Першим симптомом можуть стати больові відчуття в ногах при тривалій ходьбі або навіть в положенні стоячи. Також слід насторожитися якщо:

  • в кінці робочого дня відчувається важкість у ногах і біль;
  • деформується взуття з внутрішньої сторони;
  • відчувається біль в колінах, попереку, стегнах.

Розрізняють різні види плоскостопості, які також відрізняються симптоматикою:

  • Поперечна форма – стопа ніби коротшає, великий палець вивертається назовні, поперечний звід стає плоским. Ця форма може розвиватися в чотирьох стадіях, де дві останніх вимагають оперативного втручання.
  • Поздовжна форма – поздовжній звід повністю стикається з поверхнею, довжина стопи стає більшою.
  • Комбінований тип.

Також виділяють кілька ступенів плоскостопості:

  1. Перша проявляється стомлюваністю, болем і набряками в ногах при тривалих навантаженнях.
  2. Друга помітно впливає на ходу. Також на цьому етапі відчувається біль в колінних суглобах.
  3. Третя – біль стає постійною, розвиваються ускладнення. З’являються труднощі у виборі взуття.

Краще виявити проблему на першій стадії розвитку і почати лікувати. Інакше процес може стати незворотним, і деформацію стоп і пальців виправити буде набагато складніше.

причини плоскостопості

Причини плоскостопості або винна взуття?

Дуже часто першою причиною плоскостопості називають неправильно підібране взуття. Аргументують тим, що необхідно брати тільки моделі з супінаторами і тільки з натуральних матеріалів. Щоб стопа приймала потрібне положення. Але правда в тому, що супінатор не змінює форму стопи. А взуття потрібно вибирати комфортне і правильного розміру – тоді навантаження на ноги буде правильним і ризик розвитку плоскостопості зменшитися.

У чому ж справжні причини деформації?

  • У неправильних (занадто великих або занадто малих) навантаженнях на ноги. Це і тривала ходьба без відпочинку, і цілодобова робота на ногах, і надмірна вага. Сюди ж можна віднести і малорухливий спосіб життя, який веде до того, що м’язи не працюють, а значить – слабшають.
  • Травми і переломи.
  • Хвороби, такі як рахіт, поліомієліт.
  • Генетична схильність, коли неправильна форма стопи – це «спадок» від батьків.

Виходячи з цих причин розрізняють також плоскостопість вроджену і набуту.

Плоскостопість у дітей: міф чи реальність

Дитяча плоскостопість відрізняється від дорослої. Хоча б тим, що не завжди є захворюванням. Насправді відсутність зводу на стопі маленької дитини норма. А тому таке поняття як плоскостопість у малюка до 2 років – міф. Якщо мова, звичайно, не йде про вроджену проблему.

Замість «ямки» на стопі діток розташовані м’які грудочки, які повинні пом’якшувати навантаження. І тільки до 5-6 років стопа знаходить свої вигнуті форми. А остаточно звід формуються до 12 років.

профілактика плоскостопія1

Тому якраз у віці 5-12 років слід уважно придивлятися до дитини, до її ходи, і прислухатися до її скарг на стомлюваність або больові відчуття.

Також строго не рекомендується квапити сина або дочку в її розвитку. Не треба намагатися поставити на ноги малюка, у якого м’язи ще недостатньо зміцніли. Не рекомендується занадто навантажувати тривалою ходьбою дитину у віці до 3 років. Обов’язково потрібно стежити за здоровим харчуванням дітей, щоб не було зайвої ваги. І звичайно ж варто регулярно відвідувати ортопеда, якому ви довіряєте.

Лікування та діагностика плоскостопості

Як діагностують плоскі стопи? По-перше, візуально. Відразу видно зміну ходи, відсутність зводів і вигинів. Також лікарі використовують такі методи як подометрія, рентген і комп’ютерна діагностика стоп. В результаті обстеження і в залежності від ступеня хвороби, ортопед призначає лікування.

Якщо мова йде про дитину і проблема вроджена – необхідне оперативне втручання. У дітей до 5-6 років не вроджена плоскостопість не лікується і не діагностується (про що ми вже говорили вище). У дітей старшого віку виправляти плоску стопу рекомендують фізіотерапевтичними процедурами, масажами і спеціально підібраним взуттям.

Вилікувати плоскостопість у дорослих не можливо. Можна тільки полегшити симптоматику. Для цього також призначають масажі для зміцнення м’язів, ЛФК, і рекомендують вибирати тільки зручне взуття з супінаторами, які покликані покращувати амортизацію і зменшувати навантаження на хребет.

Також призначаються лікарські препарати для зняття болю і тонусу в м’язах.

Масаж при плоскостопості

Однією з незамінних процедур при лікуванні плоскостопості або запобіганні розвиткові його ускладнень є масаж. Адже мова йде про хворобу, в якій «винні» м’язи.

Чим корисний масаж при плоскостопості?

  1. Розслаблює м’язи, які відчувають зайві навантаження і сильно втомлюються.
  2. Усуває біль.
  3. Покращує роботу м’язового апарату ніг.
  4. Стимулює кровообіг в нижніх кінцівках.
  5. Покращує стан шкіри на стопах – мозолі і тріщини заживають швидше.
  6. Зміцнює зв’язки, запобігаючи випадковим травмам через їх слабкості.

Також важливо пам’ятати про деякі протипоказання до такого масажу:

  • варикоз;
  • онкологія;
  • грибок;
  • гангрена;
  • наявність папілом і бородавок;
  • тромбоз;
  • епілепсія;
  • серйозні проблеми з серцем;
  • гострі захворювання суглобів.

Рекомендується, щоб сеанси проводив досвідчений масажист, який знає, де і як здійснювати маніпуляції, і коли їх робити можна, а коли не можна. Щоб процедури були на користь, а не на шкоду.

профілактика плоскостопості

Профілактика плоскостопості

Чи можна запобігти плоскостопості? Якщо причиною розвитку деформації є не генетика, тоді так. Профілактика важлива і містить:

  1. Носіння правильного взуття: зручного, потрібного розміру, без занадто високих каблуків.
  2. Розумне обмеження навантажень. Не можна весь час сидіти, і мало рухатися – тоді м’язи ослабнуть. Не можна цілодобово напружувати м’язи ніг і стоп – вони будуть перенапружуватися і також стануть погано працювати. Все повинно бути в міру і з розумом.
  3. При великих навантаженнях – вміння зробити паузу. Відпочити, зробити легкий масаж стоп або прості хвилинні вправи для їх розминки.
  4. Заняття плаванням.
  5. Ходіння босоніж по нерівних поверхнях.
  6. Контроль за своєю вагою і здоровий активний спосіб життя.
  7. Регулярний огляд у лікаря-ортопеда.

Плоскостопість, якщо воно діагностоване, це не дрібниця. Плоскостопість – це реальна загроза здоров’ю хребта і життя без болю. Не треба прагнути потрапити в тих 80% людей, у яких деформація стопи вже незворотний процес. Плоскостопість треба лікувати правильно і вчасно.

Вся інформація, викладена в блозі, має інформаційний характер і не замінює очної консультації лікаря!

Джерела:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/168608.php
  2. https://www.nhs.uk/conditions/flat-feet/
  3. https://www.verywellhealth.com/flat-feet-causes-and-associated-medical-problems-1337682
  4. https://www.healthline.com/symptom/flat-foot
Попередня статтяВикривлення хребта
Наступна статтяДослідження Бостонського Університету: 25% випадків артриту пов’язані з надмірною вагою
Фолюш Ігор
У 1998 році закінчив Львівський Інститут Фізкультури Кафедра фізичної реабілітації З 1998 по 2000 рік стажування в Istituto Di MedicinaDello Sport Di Roma З 2000 по 2007 рік працював фізіотерапевтом в Hospital Santa Maria della Stella (Orvieto) У 2007 році повернувся в Україну З 2007 по 2013 працював фізіотерапевтом в приватній педіатричній клініці «Віта Пуер» У 2013 році закінчив магістратуру в Мелітопольському інституті екології та соціальних технологій У 2014 заснував «Центр масажу доктора Фолюш» де і працює донині

Залишити коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.