Герпесвірус може викликати хворобу Альцгеймера – вчені знайшли зв’язок

0
62

Нещодавнє дослідження, опубліковане в журналі Alzheimer’s & Dementia, виявляє важливий зв’язок між інфекцією герпесвірусу людини (HHV) та розвитком хвороби Альцгеймера через специфічні генетичні механізми.

by @kjpargeter

Понад 30 років тому вчені помітили підвищену наявність ДНК вірусу простого герпесу типу 1 (ВПГ-1) у мозку померлих від хвороби Альцгеймера. Подальші дослідження показали вищий ризик розвитку захворювання у носіїв аполіпопротеїну 4 (APOE4) з історією повторних герпетичних інфекцій. У поточному дослідженні вчені зосередились на вивченні транспонованих елементів, активованих вірусом.

Транспоновані елементи (ТЕ) – це “мобільні генетичні елементи, які можуть переміщуватися по геному”. Вони здатні впливати на функціонування сусідніх генів. Старіння пов’язане з підвищеною активацією ТЕ, що може спричиняти когнітивні розлади.

Дослідники проаналізували дані з кількох біобанків мозку. РНК герпесвірусу частіше виявлялася в мозку носіїв генотипу APOE4 та осіб з більш вираженими ознаками хвороби Альцгеймера. Численні транспоновані елементи були активовані в мозку HHV-позитивних пацієнтів із хворобою Альцгеймера.

Клас довгих ядерних елементів (LINE) виявився найбільш активованим, особливо підродина LINE1. Ці елементи активувалися в астроцитах і мікроглії мозку, стимулюючи виживання клітин через G-білок-зв’язаний рецептор. Активація LINE1 також підвищує регуляцію генів NEAT1 та ITPKB, які пов’язані з нейрозапаленням.

“У сукупності ці дані вказують на те, що інфекція ВГС може викликати нейрозапалення через активацію LINE1 в астроцитах”, – зазначають дослідники.

Найважливішим відкриттям стала можливість корекції цих процесів за допомогою противірусних препаратів. Валацикловір та ацикловір частково пригнічували активацію ТЕ у відповідь на ВПГ в органоїдах мозку, інфікованих ВПГ-1.

Аналіз 80 мільйонів медичних записів підтвердив ці результати. Пацієнти, які отримували противірусні препарати для лікування герпетичної інфекції, мали значно нижчу частоту розвитку хвороби Альцгеймера. Цей ефект був більш виражений у жінок та осіб старше 75 років.

Лабораторні дослідження показали, що валацикловір не запобігає утворенню тау-згустків. Однак він прискорює їх розпад, запобігаючи формуванню нейрофібрилярних клубків. Препарат також знижує тау-фосфорилювання та інактивує LINE-транспоновані елементи.

Противірусні препарати пригнічують реплікацію вірусу під час реактивації. Запобігаючи вірусній проліферації, вони можуть знизити ризик розвитку хвороби Альцгеймера в майбутньому.

Ці відкриття відкривають перспективи для нових терапевтичних підходів. Лікування на основі ТЕ може стати ефективним способом профілактики та лікування деменцій, пов’язаних з герпесвірусною інфекцією.

Ця стаття призначена лише для інформаційних цілей і не повинна розглядатися як заміна порад, наданих кваліфікованими медичними працівниками.

Фолюш Ігор
У 1998 році закінчив Львівський Інститут Фізкультури Кафедра фізичної реабілітації З 1998 по 2000 рік стажування в Istituto Di MedicinaDello Sport Di Roma З 2000 по 2007 рік працював фізіотерапевтом в Hospital Santa Maria della Stella (Orvieto) У 2007 році повернувся в Україну З 2007 по 2013 працював фізіотерапевтом в приватній педіатричній клініці «Віта Пуер» У 2013 році закінчив магістратуру в Мелітопольському інституті екології та соціальних технологій У 2014 заснував «Центр масажу доктора Фолюш» де і працює донині

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.