Дослідження взаємозв’язку куріння та больових відчуттів у пацієнтів з хронічним болем у спині опубліковано групою науковців під керівництвом Rubenstein та колег у січневому випуску журналу “Pain” за 2025 рік.
За статистикою, хронічний біль турбує близько п’ятої частини дорослого населення. Хоча зв’язок між курінням та хронічним болем вже був встановлений раніше, щоденна динаміка цього взаємозв’язку потребувала детальнішого вивчення.
Науковий колектив застосував метод екологічної миттєвої оцінки (EMA) для збору даних в реальному часі. Це дозволило відстежувати потяг до куріння, наміри закурити та фактичні епізоди паління серед учасників із хронічним болем у спині.
Методологія дослідження передбачала п’ять щоденних опитувань учасників, при цьому рівень відгуку склав 81,5%. Дослідники аналізували декілька параметрів: силу потягу до куріння (за 9-бальною шкалою), наявність наміру закурити, та час, що минув після останньої викуреної сигарети (менше або більше 30 хвилин). Окремо розглядалось активне куріння в моделях 2 і 3. Для оцінки зв’язку з інтенсивністю болю використовувались багаторівневі моделі з урахуванням показників опитувальника PSI (інвентар болю та паління).
Аналіз даних виявив, що сильніший потяг до куріння корелює з підвищеною інтенсивністю болю (β=0,10 [SE=0,02], *P* <0,001). Цей ефект був особливо помітний у осіб з вищими показниками PSI (β=0,03 [0,01], *P* =0,003). Цікаво, що утримання від куріння супроводжувалось нижчою інтенсивністю болю порівняно з активним курінням (β=-0,29 [0,09], *P* =0,001). Схожа тенденція спостерігалась як для періоду до 30 хвилин після куріння (β=-0,30 [0,09], *P* =0,001), так і після 30 хвилин (β=-0,23 [0,11], *P* =0,029).
Підсумовуючи результати, дослідники наголосили на необхідності подальшого вивчення складних взаємозв’язків між тягою до куріння, больовими відчуттями та суб’єктивним сприйняттям їх взаємовпливу. Це має особливе значення для розробки комплексних терапевтичних підходів, які б поєднували індивідуалізовані методики відмови від куріння з поведінковими стратегіями контролю болю.
Важливо! Статистична інформація, представлена в медичних статтях, відображає загальні тенденції та не враховують особливості кожної окремої людини Індивідуальні обставини можуть суттєво відрізнятися. Завжди консультуйтеся з лікарем для прийняття персоналізованих рішень щодо свого здоров’я.