Нові відкриття в адаптації клітин до голоду та лікування раку

0
24

Дослідження здатності дріжджів виживати в умовах нестачі поживних речовин виявило нові механізми, що можуть допомогти розробити інноваційні стратегії лікування ракових захворювань.

by @mecgrapics

Вчені з Медичної школи Університету Вірджинії спільно з колегами з Європейської лабораторії молекулярної біології (EMBL) в Німеччині виявили раніше невідому адаптацію клітин дріжджів виду Schizosaccharomyces pombe, яка дозволяє їм впадати в стан спокою при дефіциті поживних речовин. Такі механізми адаптації відображають схожість із поведінкою ракових клітин, які здатні виживати в умовах обмеженого живлення, що виникає через їх неконтрольований ріст.

Основним відкриттям стало те, що в стані голоду клітини дріжджів використовують рибосоми (клітинні структури, які синтезують білки) як захисну оболонку для мітохондрій — “енергетичних станцій” клітини. Рибосоми при цьому прикріплюються до мітохондрій у перевернутому стані, що є унікальним явищем і раніше не було відомо. Такий тип взаємодії може мати важливе значення для регуляції стану спокою клітин та їхнього пробудження.

Цей механізм може бути пов’язаний із тим, що при голодуванні клітина запускає процес автопагії — “самопоїдання”, коли внутрішні компоненти клітини руйнуються для забезпечення енергетичних потреб. Прикріплення рибосом до мітохондрій може запобігати пошкодженню останніх або виконувати роль сигнального механізму, що контролює стан клітини.

Результати дослідження були отримані за допомогою сучасних методів візуалізації, зокрема кріоелектронної мікроскопії та томографії, які дозволили детально розглянути молекулярні взаємодії. Аналіз показав, що рибосоми взаємодіють з мітохондріями через невеликі структурні субодиниці, що дає змогу більш точно зрозуміти механізми регуляції клітинного спокою.

Виявлені процеси мають перспективи для розробки нових підходів до лікування раку, оскільки ракові клітини часто входять у стан “дрімоти” для уникнення впливу терапії та уникнення імунного нагляду. Розуміння механізмів, які допомагають їм переживати стресові умови, може відкрити нові шляхи впливу на ці клітини, що підвищить ефективність лікування та зменшить ризик рецидиву захворювання.

“На наступних етапах ми прагнемо зрозуміти не лише те, як клітини регулюють перехід у стан спокою, а й те, як вони прокидаються з цього глибокого сну. Поки що ми будемо використовувати дріжджі, тому що з ними набагато легше маніпулювати. Зараз ми також досліджуємо це на культивованих ракових клітинах, що є непростим завданням. Зрештою, я сподіваюся, що дослідження моєї групи закладуть основу для відкриття нових маркерів для відстеження сплячих ракових клітин. Ці клітини нелегко виявити в діагностичних умовах, але ми сподіваємося, що наше дослідження викличе більший інтерес і допоможе нам досягти нашої мети” – говорить Ахмад Джомаа, доктор філософії, кафедра молекулярної фізіології та біологічної фізики Медичної школи UVA

Важливо!  Статистична інформація, представлена в медичних статтях, відображає загальні тенденції та не враховують особливості кожної окремої людини Індивідуальні обставини можуть суттєво відрізнятися. Завжди консультуйтеся з лікарем для прийняття персоналізованих рішень щодо свого здоров’я.

Previous articleСильнодіючий канабіс залишає унікальний слід на ДНК, показало дослідження
Next articleНові уявлення про механізми болю, пов’язані з вірусними інфекціями
Фолюш Ігор
У 1998 році закінчив Львівський Інститут Фізкультури Кафедра фізичної реабілітації З 1998 по 2000 рік стажування в Istituto Di MedicinaDello Sport Di Roma З 2000 по 2007 рік працював фізіотерапевтом в Hospital Santa Maria della Stella (Orvieto) У 2007 році повернувся в Україну З 2007 по 2013 працював фізіотерапевтом в приватній педіатричній клініці «Віта Пуер» У 2013 році закінчив магістратуру в Мелітопольському інституті екології та соціальних технологій У 2014 заснував «Центр масажу доктора Фолюш» де і працює донині

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.