Забудьте про хіромантію, ваші руки можуть розповісти набагато більше про ваше майбутнє! Нове дослідження показало, що вимірювання загального об’єму жиру на руках у людей старше 50 років може виявити остеопороз і передбачити, хто схильний до ризику переломів хребта.
Остеопороз – поширене захворювання серед літніх людей, але його дуже часто складно діагностувати вчасно, при цьому лікуванню воно не піддається. Багато людей не помічають симптомів крихкості кісток доти, доки в них справді не станеться перелом, особливо в хребті.
Методи візуалізації, такі як двоенергетична рентгенівська абсорбціометрія, дають змогу виміряти мінеральну щільність кісткової тканини. Оцінка стану трабекулярної кістки дає змогу оцінити якість кістки та передбачити нові переломи, спричинені іншими факторами, що не залежать від мінеральної щільності кісткової тканини. Однак досі було неясно, як жирові відкладення впливають на здоров’я кісток.
Що виявило нове дослідження
Остеопороз – це прогресуюче захворювання, яке супроводжується зниженням кісткової маси, а також зменшенням щільності та міцності кісток. На жаль, але це захворювання піддається лікуванню тільки на ранній стадії, коли крихкість кісток ще не виражена сильно, а в організмі не спостерігається деформацій.
Дослідники з Греції обстежили 14 чоловіків і 101 жінку віком 62 роки, у яких в анамнезі не було остеопорозу. Вони виявили, що у людей з надмірною кількістю жиру в організмі, незалежно від їхнього індексу маси тіла, якість кісткової тканини хребта була низькою.
Більш низька якість кісткової тканини в трабекулярній ділянці хребта (також відомій як губчаста кістка) була пов’язана з великою кількістю жиру на животі всередині черевної порожнини і навколо внутрішніх органів. При більш уважному розгляді розподілу підшкірного жиру з’ясувалося, що люди з більшою жировою масою на руках, найімовірніше, також мають нижчу якість кісток і міцність хребта.
“Дивно, але ми вперше виявили, що будова рук – зокрема, жирова маса рук – негативно пов’язана з якістю кісток і міцністю хребців”, – каже Єва Кассі, ендокринологиня і професорка Афінського національного університету та Університету Каподістрії в Афінах.
Кассі зазначає, що вісцеральний жир – форма жиру, яка оточує органи і якої важко позбутися, – сильно корелює з низькою якістю кісток. Вісцеральний жир містить молекули, звані адипоцитокінами, які викликають незначне запалення. Запалення, що посилюється, негативно впливає на якість кісток і міцність хребта.