Сон не очищає мозок від токсинів

0
256

Учені виявили, що “відновлювальний ефект хорошого нічного сну”, про який знає буквально кожен, насправді не є правдою. Нові дані свідчать про те, що ця теорія, яка стала домінуючою в неврології, може бути помилковою.

by @freepik

Дослідження показало, що “очищення” і рух рідини в мозку мишей насправді помітно знижувалися під час сну та анестезії

“Це звучало як ідея, гідна Нобелівської премії”, – сказав професор Нік Френкс, професор біофізики та анестезіології в Імперському коледжі Лондона і один із керівників дослідження. “Якщо ви недосипаєте, багато речей йдуть шкереберть – ви погано запам’ятовуєте те, що відбувається, координація рук і очей погіршується. У такі моменти, ідея про те, що ваш мозок виконує цю основну роботу [очищення від токсинів] під час сну, здається, має сенс”.

Однак, за словами Френкса, було отримано лише непрямі докази того, що система видалення відходів із мозку збільшує активність під час сну.

Досі вчені погано розуміють, чому ми спимо

Існує безліч теорій і гіпотез, проте багато з них погано доведені. Сьогодні прийнято вважати, що у сну є такі функції:

  • Переробка та зберігання інформації;
  • Видалення непотрібних нейронів;
  • Відпочинок.

У рамках нової роботи вчені використовували флуоресцентний барвник для вивчення мозку мишей. Це дало їм змогу побачити, як швидко барвник переміщається із заповнених рідиною порожнин, які називаються шлуночками, до інших ділянок мозку, і виміряти швидкість виведення барвника безпосередньо з мозку.

Дослідження показало, що очищення від барвника було знижено приблизно на 30% у сплячих мишей і на 50% у мишей, які перебували під наркозом, порівняно з мишами, які не спали.

“Фахівці в цій галузі були так зосереджені на ідеї очищення як на одній із ключових причин, чому ми спимо, і, звісно, ми були дуже здивовані, побачивши зворотне в наших результатах. Ми виявили, що швидкість виведення барвника з мозку була значно знижена у тварин, які спали або перебували під наркозом”, – говорить професор Нік Френкс, автор роботи

Дослідники передбачають, що отримані результати можуть бути поширені й на людей, оскільки сон є основною потребою, притаманною всім ссавцям.

Отримані результати мають відношення до досліджень у сфері деменції, оскільки з’являється все більше доказів зв’язку між поганим сном і ризиком розвитку хвороби Альцгеймера. Поки незрозуміло, чи може нестача сну спричиняти хворобу Альцгеймера, чи це просто ранній симптом. Дехто висунув гіпотезу, що без достатньої кількості сну мозок, можливо, не зможе ефективно виводити токсини, але останні дослідження ставлять під сумнів правдоподібність цього пояснення.

Матеріали новинного характеру не можна прирівнювати до призначення лікаря. Перед прийняттям рішення порадьтеся з фахівцем.

Previous articleНазвано небезпечний побічний ефект препаратів для зниження тиску
Next articleУчені знайшли спосіб споживати жирну їжу без шкоди для фігури
Фолюш Ігор
У 1998 році закінчив Львівський Інститут Фізкультури Кафедра фізичної реабілітації З 1998 по 2000 рік стажування в Istituto Di MedicinaDello Sport Di Roma З 2000 по 2007 рік працював фізіотерапевтом в Hospital Santa Maria della Stella (Orvieto) У 2007 році повернувся в Україну З 2007 по 2013 працював фізіотерапевтом в приватній педіатричній клініці «Віта Пуер» У 2013 році закінчив магістратуру в Мелітопольському інституті екології та соціальних технологій У 2014 заснував «Центр масажу доктора Фолюш» де і працює донині

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.