Інформаційна гігієна допомагає при несерцевих болях в грудях

0
1072

Пацієнти з нетиповими для хвороб серця болями в грудях, впевнені, що їх проблема пов’язана з патологіями серцевої системи. Проведені останні дослідження теж переконують в тому, що в майбутньому є ймовірність знизити інтенсивність хворобливих відчуттів в грудях, якщо пояснити пацієнтам результати тестів. Результати дослідження були представлені учасникам наукового конгресу ESC (Європейського товариства кардіологів) EACVI – Best of Imaging 2020 року, повідомляє medicalxpress.com.

Біль у грудях

Більшість пацієнтів звертаються за допомогою в екстрені медичні служби через появу різких болів у грудях. Тому метою дослідження, про яке йде мова, була саме ця категорія пацієнтів. Група піддослідних пройшла комп’ютерну діагностику на апараті КТ. Обстеження коронарних судин показало, що стан артерій не має відхилень від норми.

Автор дослідження Ізабель Крон (Isabel Krohn), яка працює рентгенологом в університетській лікарні Хаукеланд в Норвегії, прокоментувала роботу групи вчених:

“Попередні експерименти показали, що більшість пацієнтів не довіряють результатам обстеження. Вони вважають, що болі у них викликані серцевими проблемами”.

Для виявлення справжньої причини болів у грудях пацієнти повинні були пройти кілька тестів. Так, тільки за 2018 рік майже 600 амбулаторних хворих були спрямовані на КТ. Вони пройшли даний вид діагностики саме в університетській лікарні Хокеланда. Сканування коронарних судин показало, що у третини з усіх обстежуваних, артерії виявилися абсолютно здоровими. Це означає, що не було виявлено відкладень кальцію або звуження судин.

Аналогічні дослідження були проведені і в інших медичних центрах. Вони теж показали такий же результат – біль у грудях мають не серцеву природу походження у кожного третього пацієнта, який звертається з подібними скаргами.

Типові причини локалізації болю в цій області такі:

  • скелетно-м’язові порушення;
  • диспепсичні явища;
  • кислотний рефлюкс;
  • міжм’язові болі;
  • психологічні проблеми (напади паніки, тривожний стан).

Ізабель Крон зазначила, що у деяких пацієнтів, які з діагностичною метою пройшли КТ та інші види обстеження, не було виявлено ознак коронарної патології. Ця інформація, на думку пані Крон, може бути корисною надалі для спостереження за цією групою досліджуваних.

Хід дослідження і його цілі

До групи було включено 92 особи, які скаржилися на болі в грудях, але комп’ютерна томографія коронарних судин не показала ознак ішемії. Середній вік випробовуваних склав 51 і 63 роки. З усіх учасників 68% припало на жінок. Всі пацієнти відбиралися випадково, а потім були розподілені на дві групи:

  1. Контрольна.
  2. Інформована.

Перша група учасників отримувала звичайний вид допомоги. Приблизно через тиждень після сканування лікуючий лікар інформував їх, що результат не показав відхилень.

З другою групою пацієнтів було проведено три різні тести:

  1. Спочатку вони отримали від рентгенолога детальну інформацію про процедуру комп’ютерної томографії, якої тільки що були піддані. Інформація подавалася в усній формі, а також пропонувався матеріал в брошурах, де зрозумілою мовою були описані причини болю в грудях.
  2. Друга частина заходу полягала в демонстрації власне знімків цій групі пацієнтів. Можливість візуально оцінити стан своїх артерій посилило сприйняття брошурного матеріалу.
  3. Третій етап полягав у тому, що рентгенолог в завершенні випробування сказала всім пацієнтам, що їх результати в нормі.

Через три місяці обидві групи знову були піддані опитуванню.

Учасників попросили дати власну оцінку результатам КТ за шкалою від 0-10. Причому 0 балів давалося, якщо людина не довіряла результатам обстеження, а 10 – якщо вона повністю довіряла результатам.

Пацієнти з інформованої групи виявилися більш схильні вірити результатам тесту. Учасники з контрольної групи виявили меншу ступінь довірливості.

Також учасників обох груп запитали, як часто вони відчувають біль в області грудей, коли неприємна симптоматика з’являється. Дві третини випробуваних з інформованої групи відзначили, що вони набагато рідше за останній місяць стали відчувати болючі відчуття. Учасники (38%) з контрольної групи частіше відчували хворобливість в грудях.

Дані тести показали, що інформованість пацієнтів може надаватися як єдиним пакетом, так і розроблятися персонального для кожного пацієнта.

“Інформація в брошурі і зображення дозволяють пацієнтові доступною мовою донести потрібну інформацію, а це налаштовує на навчання”, – завершила пані Крон.

Кожна сесія тривала від 5 до 15 хвилин, а обговорення результатів відразу ж після проведення тесту допомагає пацієнтам прийняти їх.

Можливо, такий варіант освіти найближчим часом набуде широкого поширення, як найефективніший метод первинної освіти.

Previous articleЧи варто витирати продукти під час пандемії?
Next articleПомірне вживання вина і сиру зменшує зниження когнітивних функцій
Фолюш Ігор
У 1998 році закінчив Львівський Інститут Фізкультури Кафедра фізичної реабілітації З 1998 по 2000 рік стажування в Istituto Di MedicinaDello Sport Di Roma З 2000 по 2007 рік працював фізіотерапевтом в Hospital Santa Maria della Stella (Orvieto) У 2007 році повернувся в Україну З 2007 по 2013 працював фізіотерапевтом в приватній педіатричній клініці «Віта Пуер» У 2013 році закінчив магістратуру в Мелітопольському інституті екології та соціальних технологій У 2014 заснував «Центр масажу доктора Фолюш» де і працює донині

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.