Дослідження показало, що прийом кортизону з антацидами може зменшити щільність кісткової тканини у хворих на ревматизм

0
192
by @benzoix

Інгібітори протонної помпи (ІПП), особливий клас антацидних препаратів, є одними з найпоширеніших лікарських засобів. Їх часто призначають багатьом групам пацієнтів, у тому числі хворим на ревматизм. ІПП використовуються для запобігання проблемам зі шлунком, які можуть виникнути при прийомі певних протизапальних препаратів.

by @benzoix

Але така практика може мати негативний вплив на здоров’я кісток: Як показало дослідження Charité-Universitätsmedizin Berlin, прийом ІПП, особливо одночасно з кортизоном, пов’язаний з підвищеним ризиком розвитку остеопорозу. Результати дослідження опубліковані в журналі Mayo Clinic Proceedings.

Згідно з останнім офіційним звітом про призначення ліків у Німеччині, у 2022 році лікарі виписали близько 3,8 мільярда щоденних доз інгібіторів протонної помпи. ІПП, такі як пантопразол та омепразол, пригнічують вироблення шлункової кислоти. Вони в першу чергу призначені для лікування виразки шлунка або кровотечі, але їх також застосовують профілактично.

Багатьом пацієнтам з ревматоїдним артритом, також відомим як ревматизм, призначають ІПП за певних обставин, коли вони лікуються глюкокортикоїдами (“кортизоном”), щоб запобігти запаленню слизової оболонки шлунка. Дехто приймає ІПП навіть без консультації з лікарем для лікування таких станів, як печія або інші шлункові проблеми. Ці ліки відпускаються без рецепта до певної дози.

Однак дослідження різних захворювань показали, що прийом ІПП може сприяти розвитку остеопорозу (втрати мінеральної щільності кісткової тканини). Крім того, кортизон, який часто одночасно використовується в ревматології, також може послаблювати кістки.

“Тому нам стало цікаво, чи ІПП ще більше підвищують ризик остеопорозу у наших пацієнтів з ревматизмом”, – пояснює д-р Андріко Пальмовскі, перший автор дослідження, лікар і науковий співробітник “Шаріте”.

Аналіз мінеральної щільності кісткової тканини 1 500 пацієнтів

Щоб з’ясувати це, він та професор Франк Баттгерейт об’єдналися з іншими колегами з Charité, США та Данії, щоб дослідити стан кісток близько 1 500 пацієнтів із запальними ревматичними захворюваннями. Близько половини з них щодня приймали інгібітори протонної помпи. Дослідники проаналізували мінеральну щільність кісткової тканини та мікроархітектуру кісток. Зниження щільності кісткової тканини та зміни в мікроархітектурі свідчать про остеопороз.

Команда виявила, що пацієнти, які приймали ІПП, насправді мали значно нижчу щільність кісткової тканини, ніж ті, хто їх не приймав. Кореляція зберігалася навіть після контролю таких факторів, як вік та вживання нікотину. Ефект був особливо помітним у пацієнтів, які приймали ІПП разом з препаратами кортизону в добовій дозі не менше 7,5 мг. На відміну від цього, не було виявлено відповідних негативних наслідків для мікроархітектури кісткової тканини.

“Наші результати свідчать про те, що ІПП призводять до втрати мінеральної щільності кісткової тканини у пацієнтів з ревматоїдним артритом”, – говорить Палмовскі. Це призводить до збільшення ризику перелому хребців приблизно на 25%.

Причини для призначення антацидів слід ретельно розглянути

Автори дослідження вважають, що їхні колеги-лікарі мають особливий обов’язок у світлі їхніх висновків. “Лікарі повинні ретельно зважувати причини призначення ІПП та обговорювати з пацієнтами переваги та потенційні ризики – особливо, якщо одночасно призначається кортизон”, – підсумовують вони.

До законних підстав для призначення ІПП належать фактори ризику, які можуть сприяти розвитку виразки шлунка. Ці фактори включають такі речі, як прийом кортизону одночасно з нестероїдними протизапальними препаратами (НПЗП), що використовуються для лікування ревматизму, такими як ібупрофен, диклофенак і навіть аспірин.

На противагу цьому, ті, хто приймає лише кортизон без інших факторів ризику, як правило, не потребують антацидів – це відповідає офіційним німецьким медичним рекомендаціям щодо рецептурних препаратів для пацієнтів з множинними захворюваннями.

“Якщо одночасний прийом обох препаратів є неминучим, добавки, що містять вітамін D і кальцій, можуть допомогти зберегти здоров’я кісток”, – пояснює Палмовскі. Якщо планується більш тривале лікування кортизоном, може знадобитися регулярне вимірювання щільності кісткової тканини і навіть призначення спеціальних препаратів від остеопорозу. Пацієнти та лікарі повинні разом консультуватися, щоб вирішити, які заходи мають найбільший сенс у конкретному випадку.

Матеріали новинного характеру не можна прирівнювати до призначення лікаря. Перед прийняттям рішення порадьтеся з фахівцем.

Попередня статтяДоведено: фізичні вправи можуть повернути назад старіння мозку
Наступна статтяВиявлено зв’язок між жиром на руках і переломами хребта
Фолюш Ігор
У 1998 році закінчив Львівський Інститут Фізкультури Кафедра фізичної реабілітації З 1998 по 2000 рік стажування в Istituto Di MedicinaDello Sport Di Roma З 2000 по 2007 рік працював фізіотерапевтом в Hospital Santa Maria della Stella (Orvieto) У 2007 році повернувся в Україну З 2007 по 2013 працював фізіотерапевтом в приватній педіатричній клініці «Віта Пуер» У 2013 році закінчив магістратуру в Мелітопольському інституті екології та соціальних технологій У 2014 заснував «Центр масажу доктора Фолюш» де і працює донині

Залишити коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.