Апатія може бути раннім симптомом деменції

0
1345

Періодична втома – це нормальне явище, іноді у кожного трапляються дні, коли все дається важко. Але важливо вміти відрізнити банальну лінь від апатії. Вона може бути діагностичним критерієм. Апатія проявляється відсутністю мотивації. У цьому стані у людини немає емоцій і інтересу навіть до базової діяльності. Дослідники вважають, що апатія може бути раннім проявом деменції у людей з групи ризику, повідомляє видання sciencealert.com.

апатия приводит к деменции
Image by Gerd Altmann from Pixabay

Дослідження фахівців

Вчені провели дослідження і залучили 600 осіб, які перебували під наглядом протягом 2 років. В результаті вдалося з’ясувати, що апатія може виникнути в ранньому віці, але з часом вона посилюється і є передвісником зниження функцій мозку у здорових людей, які мають спадкову схильність до деменції. У людей без відповідної генетики це явище не спостерігалося.

Деменція може розвиватися в різних формах, і це лише загальна назва симптомів, які викликані порушенням мозкової діяльності. Попри це, кожна форма приносить страждання, при цьому найчастіше зустрічається хвороба Альцгеймера. Але в цьому випадку в дослідженні була вивчена тільки лобно-скронева деменція (ЛСД). Початок цього захворювання часто спостерігається у віці 45-65 років.

На сьогодні в світі близько 50 мільйонів зареєстрованих випадків різних форм деменції. Фактори ризику захворювання добре вивчені – це вік, низький рівень фізичної активності, захворювання або патології серця.

Але для медиків поки що досить складно діагностувати деменцію на ранніх стадіях розвитку. Це пріоритетний напрямок в дослідницькій діяльності, вчені намагаються розібратися в механізмах розвитку цього захворювання на ранніх стадіях. Тому і шукають закономірності, прогностичні параметри, які можуть бути провісниками деменції.

Якщо дослідники зможуть сформувати точний перелік провісників захворювання, це дасть можливість своєчасного втручання. У людей, які схильні до розвитку деменції, медики зможуть виявляти ранні прояви й направляти всі зусилля на підтримку здоров’я нервової системи. Однак, поки що мова про профілактику і лікування не йде, медицина не знайшла спосіб попереджати або зупиняти розвиток деменції.

Крім цього, розуміння ранніх ознак захворювання дасть широкі можливості в дослідженнях і випробуваннях. Люди з ранніми ознаками деменції можуть бути залучені до вивчення цієї проблеми на глибшому рівні.

Що кажуть медики?

Джеймс Роу (James Rowe), відомий нейробіолог з Кембриджа, висловився з цього приводу:

«З інших досліджень ми знаємо, що у пацієнтів з лобно-скроневою деменцією апатія є поганою ознакою з точки зору самостійного життя і виживання».

Вчений стверджує, що це важливий симптом, який проявляється за десятки років до розвитку повної клінічної картини і його не можна ігнорувати.

Апатія є загальним проявом ЛСД, яка поєднується з іншими проявами захворювання. Також спостерігається імпульсивність, проблеми в вираженні суджень, зміни настроїв і поведінки. Але при цьому апатія є найбільш раннім проявом, її можна спостерігати за кілька десятиліть до того, як з’являться перші виражені симптоми.

апатия и деменция связаны
Image by Gerd Altmann from Pixabay

Маура Малпетті (Maura Malpetti), кембриджський когнітивний нейробіолог, зазначила, що області мозку, які відповідають за ініціативу і мотивацію у людей схильних до деменції, скорочуються значно раніше, до того, як хвороба починає прогресувати. Раніше, ще до проведення даного дослідження, було встановлено зв’язок між атрофією мозку і проявами апатії у людей з симптоматикою ЛСД.

Нове дослідження дозволяє відстежувати апатію з найперших днів, коли вона тільки починає проявлятися. Це допомагає коригувати курс підтримуючої терапії у людей, які мають спадковий підвищений ризик розвитку ЛСД, але при цьому ніяких інших симптомів ще не виявляють. Також було прийнято рішення вивчити, чи впливає апатія на зміну когнітивних здібностей.

Дослідники залучили 300 осіб, у яких спостерігалася генетична схильність до ЛСД. Також були залучені родичі учасників досліджень, у яких були відсутні дефектні гени, що підвищують ризик деменції. Учасників вибирали за допомогою Genetic Frontotemporal Dementia Initiative. Вчені вивчали сім’ї, в яких були діагностовані випадки ЛСД.

Оцінювання проводилося методом сканування мозку, а також контролю над апатією. Додатково застосовувалися спеціально розроблені тести для когнітивних функцій і пам’яті.

Когнітивний нейробіолог Роджер Кієвіт (Rogier Kievit) зазначив різницю між групами з генетичною схильністю і їх здоровими родичами. І ті й інші не мали симптомів, але у перших був виявлений високий рівень апатії. Це привело до висновку, що надмірна апатичність є раннім передвісником деменції.

Також дослідники вивчали рівень апатії у носіїв дефектного гена і здорових людей, контролювали їх когнітивні здібності протягом двох років, фіксуючи зміни. У людей зі схильністю до ЛСД спостерігалося більш виражене зниження когнітивних функцій, ніж у здорових. Особливо це було виражено у літніх учасників дослідження.

Кієвіт стверджує, що апатія має тенденцію до стрімкої прогресії у людей, які на генетичному рівні мають схильність до ЛСД і це обумовлено атрофічними процесами в головному мозку.

Ці дані можуть бути корисними для подальшої дослідницької діяльності, а також для медичного супроводу людей, у яких виявлена схильність до ЛСД. Однак, дані дослідження не можна застосовувати для широкої аудиторії, так як вони стосуються тільки однієї форми деменції і актуальні лише для людей, що мають відповідну генетичну схильність. Особливість полягає в тому, що при виявленні апатії ще жоден симптом не проявляє себе.

Додатково важливо уточнити, що апатію часто плутають з депресією, а вона є ще одним предиктором і симптомом деменції. Тому в дослідженні були використані спеціальні методи для диференціації депресії і апатії.

Також дослідники акцентують на такому моменті – апатія може бути наслідком інших змін, наприклад, зниження рівня гормонів. Це ніяк не пов’язано з ризиком деменції. Але дане дослідження покликане показати лікарям, що не варто ігнорувати одну з можливих причин апатії при проведенні діагностики.

Дослідження опубліковано в журналі “Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association“.

Попередня статтяНове клінічне дослідження знову спростувало користь дієти за групою крові
Наступна статтяЧасте вживання продуктів, що пройшли ультраобробку, підвищує ризик смерті
У 1998 році закінчив Львівський Інститут Фізкультури Кафедра фізичної реабілітації З 1998по 2000 рік стажування в Istituto Di MedicinaDello Sport Di Roma З 2000 по 2007 рік працював фізіотерапевтом в Hospital Santa Maria della Stella (Orvieto) У 2007 році повернувся в Україну З 2007 по 2013 працював фізіотерапевтом в приватній педіатричній клініці «Віта Пуер» У 2013 році закінчив магістратуру в Мелітопольському інституті екології та соціальних технологій У 2014 заснував «Центр масажу доктора Фолюш» де і працює донині

Залишити коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.