Вперше за 30 років відкрито новий клас антибіотиків

0
35

Вперше за майже три десятиліття дослідники відкрили новий клас антибіотиків, який може суттєво змінити ситуацію в боротьбі з антимікробною резистентністю — однією з найбільших загроз сучасній медицині.

by @freepik

Прорив у боротьбі з резистентними бактеріями

Команда вчених на чолі з професором Джеррі Райтом з Університету Макмастера ідентифікувала молекулу під назвою ларіоцидин, яка демонструє значний потенціал у боротьбі з бактеріями, резистентними до наявних антибіотиків. Результати дослідження опубліковані в престижному науковому журналі Nature 26 березня 2025 року.

“Наші старі ліки стають все менш ефективними, оскільки бактерії стають все більш стійкими до них”, — пояснює Джеррі Райт, професор кафедри біохімії та біомедичних наук і дослідник Інституту досліджень інфекційних хвороб імені Майкла Г. ДеГрута. “Близько 4,5 мільйонів людей помирають щороку через стійкі до антибіотиків інфекції, і ситуація тільки погіршується”.

Унікальний механізм дії

Ларіоцидин належить до класу пептидів ласо та відрізняється від існуючих антибіотиків своїм унікальним механізмом дії. Молекула безпосередньо зв’язується з механізмом синтезу білка бактерії, пригнічуючи її здатність рости і виживати.

“Це нова молекула з новим способом дії. Для нас це великий стрибок вперед”, — підкреслює професор Райт.

Особливістю ларіоцидину є те, що він не підпадає під дію існуючих механізмів антибіотикорезистентності, які бактерії розвинули протягом десятиліть використання традиційних антибіотиків.

Від ґрунту до лабораторії

Історія відкриття ларіоцидину почалася досить прозаїчно — зі зразка ґрунту, взятого на подвір’ї в Гамільтоні, Канада. З цього зразка дослідники виділили бактерії типу Paenibacillus, які виробляють цю унікальну речовину.

Команда використала інноваційний підхід, дозволивши ґрунтовим бактеріям рости в лабораторії протягом приблизно одного року. Цей метод допоміг виявити навіть повільно зростаючі види бактерій, які могли б залишитися непоміченими при використанні стандартних методів.

“Коли ми з’ясували, як ця нова молекула вбиває інші бактерії, це був момент прориву”, — говорить Манодж Джангра, постдокторський науковий співробітник лабораторії Райта.

Перспективні властивості

Ларіоцидин відповідає багатьом критеріям, необхідним для успішного антибіотика:

  • Не токсичний для людських клітин
  • Активний проти бактерій, стійких до інших препаратів
  • Не схильний до існуючих механізмів антибіотикорезистентності
  • Показує хороші результати на тваринних моделях інфекції

Шлях до клінічного застосування

Попри значний прогрес, дослідники визнають, що попереду ще багато роботи, перш ніж ларіоцидин зможе з’явитися в клінічній практиці.

“Початкове відкриття — великий момент ‘ага!’ — було для нас приголомшливим, але тепер починається справжня важка робота”, — зазначає Райт. “Зараз ми працюємо над тим, щоб розібрати цю молекулу на частини і зібрати її знову, щоб зробити з неї кращого кандидата на лікарський засіб”.

Наразі команда зосереджена на розробці методів модифікації молекули та її виробництва в кількостях, достатніх для проведення клінічних випробувань.

Це відкриття дає надію на появу нового потужного інструменту в боротьбі з антимікробною резистентністю — проблемою, яку Всесвітня організація охорони здоров’я визнала однією з найбільших загроз глобальному здоров’ю.

Фолюш Ігор
У 1998 році закінчив Львівський Інститут Фізкультури Кафедра фізичної реабілітації З 1998 по 2000 рік стажування в Istituto Di MedicinaDello Sport Di Roma З 2000 по 2007 рік працював фізіотерапевтом в Hospital Santa Maria della Stella (Orvieto) У 2007 році повернувся в Україну З 2007 по 2013 працював фізіотерапевтом в приватній педіатричній клініці «Віта Пуер» У 2013 році закінчив магістратуру в Мелітопольському інституті екології та соціальних технологій У 2014 заснував «Центр масажу доктора Фолюш» де і працює донині

Залишити коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.