Вчені з Університету Альберти в Канаді провели дослідження тривалості життя елітних спринтерів, зокрема тих, хто може пробігти милю (приблизно 1 609 метрів) менш ніж за чотири хвилини. Результати дослідження, опубліковані в «Британському журналі спортивної медицини» (BJSM), свідчать про те, що ці спортсмени, як правило, живуть приблизно на чотири роки і вісім місяців довше, ніж люди, які не досягають таких високих спортивних результатів.
У дослідженні було проаналізовано стан здоров’я і тривалість життя 200 спринтерів, здатних на цей видатний спортивний подвиг. Було відзначено, що близько 30% цих спортсменів вже померли на момент початку дослідження. Тривалість життя цих колишніх професійних бігунів порівнювали з тривалістю життя нетренованих людей та інших, які не досягли значних спортивних досягнень.
Дослідницька група припустила, що інтенсивна фізична активність може викликати своєрідний «позитивний» стрес, що призводить до покращення кровообігу та здоров’я серця, а також знижує ризики раку, діабету та ожиріння — станів, які, як відомо, скорочують тривалість життя. Тренувальні програми спринтерів, які часто включали дев’ять-дванадцять годин вправ на тиждень, значно перевищували рівень активності середньостатистичної людини.
Незважаючи на ці висновки, дослідники застерігають від думки, що такі високі рівні тренувань є необхідними для покращення здоров’я. Вони відстоюють переваги навіть мінімальної або помірної фізичної активності, припускаючи, що більш доступні рівні вправ також можуть позитивно вплинути на загальний стан здоров’я і довголіття.
Це дослідження висвітлює потенційні довгострокові переваги високоінтенсивних тренувань для збільшення тривалості життя. Воно також підтверджує ідею про те, що будь-який рівень регулярної фізичної активності може бути корисним, підкреслюючи, що ключ до довшого життя може полягати не в екстремальних спортивних досягненнях, а в більш сталому і помірному виборі способу життя. Такий баланс може заохотити ширший сегмент населення до регулярної фізичної активності як частини здорового способу життя.