Рак шлунка (РШ) залишається серйозною глобальною проблемою, особливо серед чоловіків і населення Східної Азії, про що свідчать результати дослідження, опублікованого в Cancer Biology & Medicine. Аналіз бази даних GLOBOCAN 2022 показав майже 968 000 нових випадків і 660 000 смертей від РШ у 2022 році, з найбільшим тягарем у Східній Азії, яка припадає на 53,8% захворювань і 48,2% смертей.
Захворюваність на РШ та смертність (ASIR і ASMR) мають сильну кореляцію з індексом людського розвитку (HDI), що підкреслює значення соціально-економічних факторів. Хоча у 2003–2017 роках рівень захворюваності загалом знижувався, тривожна тенденція до зростання випадків серед молодих людей, особливо жінок, спостерігається в Європі, Океанії та Америці. У період 2008–2012 років пік захворюваності спостерігався у таких країнах, як Нова Зеландія, Туреччина та Південна Африка.
Як зазначає Ваньцін Чень, доктор медичних наук, збільшення випадків раку шлунка з раннім початком є “глобальною кризою охорони здоров’я”, що потребує негайної уваги. Пріоритетом мають стати спеціалізовані профілактичні заходи, спрямовані на молоде населення. Це включає покращення ранньої діагностики, посилення освітніх кампаній щодо здорового харчування, зменшення впливу факторів ризику, як-от куріння та хелікобактерної інфекції, а також розробку стратегій зменшення генетичних та епігенетичних чинників.
Підвищення обізнаності та адаптація систем охорони здоров’я до виявлення та лікування ранніх стадій РШ є важливими для стримування цієї тенденції. Локальні та глобальні зусилля мають сприяти зниженню захворюваності на рак шлунка та його смертності, особливо серед уразливих груп населення.