Смартфони тісно увійшли в життя сучасної людини і стали настільки звичним предметом, що багато людей навіть не підозрюють, що такі телефони можуть серйозно зашкодити хребту. Вони збільшують навантаження на шию, викликають головний біль, напруження. І це досить легко перевірити, оскільки кожна людина читає текст або дивиться картинки на екрані в одній і тій же позиції – нахиливши голову вперед і вниз, щоб можна було поглянути на дисплей.
Постійне використання смартфонів відкриває доступ до інформації та розваг, багато в чому воно полегшує робочі комунікації і роботу з різними додатками. Водночас це негативно впливає на поставу, що призводить до болів в спині, в плечах, в шиї, в кистях рук, в передпліччя. А погана постава стає причиною різних захворювань хребта.
Скільки важить голова дорослої людини?
Медики стверджують, що голова дорослої людини важить в середньому 10 фунтів, або 4,5 кг. Зрозуміло, що шия адаптована для такого навантаження. Її м’язи, хребці, сухожилля – все розраховано на те, щоб підтримувати голову як в стані спокою, так і при русі, забезпечувати нахили убік або вперед. Міжхребетні диски теж залучені в цей процес, вони навіть виконують в ньому розподільну функцію.
Що відбувається при нахилі голови вперед?
Відповідні дослідження були проведені в Нью-Йорку. Доктор Кеннет К. Хансрай (Kenneth K. Hansraj), доктор медичних наук, керівник відділення хірургії хребта в Нью-Йоркській хірургії хребта і реабілітаційної медицини, який створив комп’ютерну модель шийного відділу хребта, опублікував у виданні Surgical Technology International результати цих досліджень. Зокрема, було встановлено, що зі зміною кута нахилу голови, значно зростає навантаження на шию. наприклад:
- при нахилі в 15 градусів створюється таке навантаження, якби голова важила більше 12 кг;
- при нахилі вперед під кутом в 30 градусів виникає навантаження, відповідне вазі в 18 кг;
- при нахилі в 45 градусів навантаження збільшується – вона відповідає вазі в 22 кг, і надалі продовжує зростати при збільшенні кута.
Сучасна людина дивиться на екран телефону або планшета по 2-4 години в день, а у підлітків на це йде ще більше часу. Таким чином, навантаження на шию зростає, прискорюється знос міжхребцевих дисків, це призводить до дегенеративних процесів в хребті. І якщо не вживати ніяких заходів, то з часом проблему можна буде вирішити тільки шляхом хірургічного втручання.
Як виправити ситуацію?
Лікарі не закликають повністю відмовитися від смартфонів. У сучасних умовах це неможливо. Але можна при роботі з цими пристроями стежити за своєю поставою. Це позбавить від болю в спині і шиї, а також запобіжить розвитку захворювань хребта. Гарна постава означає пряму спину, причому лопатки повинні бути опущені при0 нормальному стані, плечі розправлені, голова не закинута і не нахилена. Це корисно не тільки для хребта, але і для гормонального фону організму. Є докази того, що пряма постава сприяє нормалізації вироблення серотоніну і зниження рівня кортизолу.
Що стосується використання смартфонів, то вчені Стенфордського університету не рекомендують застосовувати ці пристрої для розширеної комп’ютерної роботи, тільки для оперативних дій на зразок перевірки пошти або здійснення швидких покупок і банківських операцій. Пристрої слід розташовувати ергономічно. Краще не опускати до них голову, а піднімати планшет або смартфон на рівень очей або трохи нижче. Так буде корисніше і для зору, особливо, якщо буде зберігатися оптимальна відстань між гаджетом, рекомендована медичним товариством.