Імбир і куркума зменшують запалення та зміцнюють імунітет

0
5

Імбир і куркума — це дві популярні прянощі, що походять з однієї рослинної родини Zingiberaceae. Впродовж багатьох століть їх активно застосовували у фітотерапії.

by @freepik

Імбир славиться своєю здатністю зменшувати нудоту й блювання, полегшувати біль при остеоартриті, а також сприяти контролю рівня цукру в крові. Куркуму зазвичай використовують для підтримки нормального травлення, лікування респіраторних інфекцій і зменшення болю при артриті.

Згідно з одним дослідженням, поєднання імбиру та куркуми може знижувати запальні процеси та больові відчуття, посилювати імунний захист та попереджати низку хронічних захворювань.

Ви можете додавати свіжі шматочки імбиру й куркуми до свого раціону, змішуючи їх у смузі, розводячи водою або просто споживаючи окремо.

1. Антиоксидантний ефект

Антиоксиданти — це речовини, здатні запобігати окисному стресу, який виникає в ситуації, коли кількість вільних радикалів перевищує рівень антиоксидантів в організмі.

Вільні радикали — це нестабільні молекули з принаймні одним неспареним електроном.

Якщо окислювальний стрес триває довго, він може спровокувати розвиток таких захворювань, як діабет, ожиріння, хвороби серця та певні типи раку.

Імбир і куркума містять біологічно активні сполуки з потужними антиоксидантними властивостями, серед яких гінгерол, шогаол та куркумін. Результати наукових робіт свідчать, що комбіноване застосування цих спецій може демонструвати ще більш виражений антиоксидантний потенціал.

2. Зменшення запалення

Запалення — це природний механізм одужання в організмі, але коли воно стає хронічним, може призводити до різноманітних порушень у здоров’ї, наприклад:

  • Аутоімунні хвороби (ревматоїдний артрит)
  • Депресія
  • Цукровий діабет 2 типу
  • Хвороба Паркінсона
  • Деякі онкологічні захворювання
  • Підвищений артеріальний тиск і хвороби серця
  • Запальні захворювання кишечника (хвороба Крона, виразковий коліт)
  • Астма та хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ)

Протизапальні властивості імбиру та куркуми можуть запобігти стійким запальним процесам. Дослідження на тваринах свідчать, що саме шогаоли (з імбиру) та куркумін (з куркуми) допомагають зменшувати запалення. Проте, щоб підтвердити ці результати для людей, необхідні додаткові клінічні випробування.

3. Підтримка імунітету

Завдяки протизапальному та антиоксидантному впливу, імбир і куркума можуть підтримувати правильну роботу імунної системи.

Імбир і куркумін, який є основним біоактивним компонентом куркуми, мають виражені антимікробні ефекти. Вони можуть допомогти знищувати та стримувати ріст бактерій, і здавна застосовувалися для природної терапії застудних захворювань.

Існують дані, що екстракти імбиру можуть запобігати розвитку застуди, заспокоювати горло та зменшувати закладеність носа.
Куркумін здатний впливати на білі кров’яні клітини, додатково зміцнюючи імунний захист організму.

Більшість «шотів» з імбиром і куркумою містять також апельсини, які поповнюють організм вітаміном С для посилення імунної відповіді.

by @suriyawutsuriya

4. Зменшення хронічного болю

Завдяки протизапальному ефекту імбир і куркума можуть допомагати зменшувати больові відчуття, спричинені запаленням.

У дослідженні за участю 60 людей з остеоартритом колін було виявлено, що екстракт з куркуми, чорного перцю та імбиру виявився настільки ж ефективним, як і Aleve (напроксен), щодо зниження болю й запалення за умови дворазового прийому протягом чотирьох тижнів.

5. Полегшення нудоти та покращення травлення

Імбир здавна застосовували для зняття нудоти, спричиненої хіміотерапією, ранковою нудотою, хірургічними втручаннями та закачуванням у транспорті. Його ефективність може пояснюватися дією гінгеролів і шогаолів, які сприяють швидшому випорожненню шлунка та покращують травлення.

Куркума здатна полегшувати симптоми кислотного рефлюксу. Одне з досліджень продемонструвало, що за ефективністю куркумін може зрівнятися з Prilosec (омепразолом), який належить до інгібіторів протонної помпи.

Водночас надмірне вживання «шотів» з куркумою може, навпаки, посилити відчуття нудоти, якщо у суміші занадто багато цієї спеції.

by @97kasunifernando

6. Позитивний вплив на серцево-судинну систему

Імбирно-куркумові напої можуть поліпшити роботу серця за рахунок зниження запальних процесів, пов’язаних із серцевими хворобами.

Дослідження доводять, що щоденне споживання 2-4 грамів свіжого імбиру може сприяти зменшенню артеріального тиску та загального ризику розвитку серцевих захворювань.

Високий тиск є одним із провідних чинників серцево-судинних недуг.

В іншому спостережному дослідженні встановлено, що люди, які регулярно включали куркуму в раціон, мали значно нижчий ризик летальних наслідків від хвороб серця. Куркума може запобігати чи уповільнювати процес атеросклерозу, тобто утворення бляшок у судинах.

Коли бляшки накопичуються, кровопостачання погіршується, що може призвести до болю в грудях чи серцевого нападу.

7. Можливе сприяння зниженню ваги

Новітні дані свідчать, що імбир може допомогти у втраті зайвих кілограмів. Згідно з оглядом кількох рандомізованих контрольованих досліджень, прийом 2 грамів добавки імбиру протягом восьми тижнів дозволяв спостерігати найкращі результати у схудненні. Однак це дуже концентрована доза, вища, ніж зазвичай міститься в звичайних шотах з імбиром і куркумою.

Експерименти в пробірках і на тваринах свідчать, що куркумін може стимулювати зниження ваги, впливаючи на знищення формуючихся жирових клітин і перешкоджаючи виникненню нових. Також він може прискорювати обмін речовин і підвищувати чутливість до інсуліну.

Однак, щоб підтвердити ці висновки, знадобиться більше досліджень за участі людей.

by @freepik

Як приготувати імбирно-куркумові «шоти» вдома

Зробити ці напої самому досить просто. Для цього вам знадобляться блендер, марля або сито з дрібною сіткою, маленькі скляні пляшечки, а також кілька основних інгредієнтів:

  • Свіжий імбир
  • Корінь куркуми
  • Чорний перець
  • Апельсин (за бажанням)
  • Вода

Крок 1. Наріжте імбир і корінь куркуми на невеликі шматочки (приблизно 1-2 дюйми завдовжки) і очистіть апельсин. Апельсин можна не додавати, але він надає солодкого смаку та містить вітамін С. Дрібка чорного перцю поліпшить засвоюваність корисних сполук.

Крок 2. Змішайте всі компоненти в блендері до однорідності, додаючи воду в такій кількості, аби досягти бажаної консистенції.

Крок 3. Процідіть суміш через сито або марлю, щоб відокремити надлишки м’якоті. При цьому злегка натисніть на м’якоть, аби витиснути максимум соку.

Крок 4. Розлийте отриманий сік у невеликі скляні пляшечки. Зберігати їх у холодильнику можна до п’яти днів.


Можливі ризики та побічні ефекти

Як правило, імбирно-куркумові «шоти» безпечні при помірному вживанні. Проте слід пам’ятати, що ці спеції мають легкий кроворозріджувальний ефект, тому великі дози у поєднанні з препаратами для розрідження крові можуть підвищити ризик кровотеч.

Тим, хто приймає ліки для зниження цукру в крові, варто проконсультуватися з лікарем перед вживанням великих концентрацій імбиру чи куркуми, оскільки вони можуть знижувати рівень глюкози.

Занадто великі дози цих спецій можуть також викликати дискомфорт у шлунково-кишковому тракті — печію, нудоту та діарею.

Підсумок

Імбир і куркума — це затребувані спеції з вираженими протизапальними й антиоксидантними властивостями, що можуть позитивно впливати на імунітет і допомагати при больових відчуттях. Деякі наукові дані свідчать, що комбінація цих двох рослин може посилювати їхні корисні ефекти. Утім, аби остаточно підтвердити все це, потрібно більше досліджень за участю людей.

Вживання імбирно-куркумових «шотів» зазвичай вважається безпечним, якщо не перевищувати помірних доз. Все ж людям, які приймають будь-які ліки (особливо від високого тиску, цукрового діабету чи для розрідження крові), важливо порадитися з медичним фахівцем перед тим, як регулярно додавати ці напої до свого раціону.

Попередня статтяМікрозелень багатша на вітаміни та антиоксиданти, ніж овочі
Наступна статтяВчені виявили зв’язок між спортдобавками і психічними розладами
Фолюш Ігор
У 1998 році закінчив Львівський Інститут Фізкультури Кафедра фізичної реабілітації З 1998 по 2000 рік стажування в Istituto Di MedicinaDello Sport Di Roma З 2000 по 2007 рік працював фізіотерапевтом в Hospital Santa Maria della Stella (Orvieto) У 2007 році повернувся в Україну З 2007 по 2013 працював фізіотерапевтом в приватній педіатричній клініці «Віта Пуер» У 2013 році закінчив магістратуру в Мелітопольському інституті екології та соціальних технологій У 2014 заснував «Центр масажу доктора Фолюш» де і працює донині

Залишити коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.