В умовах світової пандемії віддалений режим роботи став уже нормою. Причому в такій ситуації більшість людей не дотримуються звичного графіка робочого часу. Але перебування перед монітором комп’ютера протягом тривалого часу негативно впливає не тільки на зір, але також призводить до цілого ряду інших серйозних проблем. Наприклад, дуже часто багатогодинне сидяче положення викликає болі в спині, що приносить людині істотний дискомфорт, повідомляє видання newkerala.com.
Що може ховатися під болем в спині
Але, крім неприємних відчуттів, цей поширений симптом, на думку провідного фахівця багатопрофільної лікарні Мідаса, може свідчити про такі серйозні патології, як рак підшлункової залози. Нещодавно в медичному журналі «JAMA Internal Medicine» були опубліковані результати досліджень, які доводять, що між випадками летальності від онкології підшлункової залози і сидячим способом життя існує тісний зв’язок.
Дистанційна робота дома відрізняється від трудового розпорядку офісу. Перебуваючи в затишних домашніх умовах, ми під час роботи сидимо на ліжку або користуємося незручними стільцями.
“У приміщенні офісу для підтримки нормальних умов праці персоналу задіяна спеціальна інфраструктура“, – говорить доктор Саураб С. Мукевар – консультант – гастроентеролог клініки Мідаса. “Але разом з тим, – продовжив фахівець, – існують речі, про які варто пам’ятати, працюючи вдома. В першу чергу, необхідно при щільному графіку хоча б пів години виділяти на перерву. А після роботи потрібно обов’язково прогулятися.”
Далі експерт продовжив, що, якщо немає можливості вийти на вулицю, тоді можна пройтися по дому. Ось ще кілька простих порад:
- Ще одна проста міра – підтримувати нормальний рівень висоти ноутбука.
- Треба стежити, щоб екран знаходився на одній лінії з очима або трохи нижче.
- Для зручності слід покласти на сидіння стільця жорстку подушку. Це забезпечити підтримку спині.
Провокуючі фактори розвитку онкології підшлункової залози
Крім дискомфорту, викликаного тривалим сидінням за комп’ютером, болі в спині часто є наслідком серйозної проблеми зі здоров’ям. Наприклад, рак підшлункової залози провокує болі в спині. Патологічний процес розвивається в тканинах органу, що знаходиться нижче шлунка в черевній порожнині.
З даних, взятих зі звіту AIIMS (Всеіндійського Інституту медичних наук), випливає, що випадки раку підшлункової залози в Індії стали реєструватися все частіше. Так на 100 тисяч чоловіків рівень захворюваності становить 0.5-2.4, а на таку ж кількість жінок – 0,2-1,8. Сьогодні рак підшлункової залози в Індії знаходиться на 11 місці серед інших видів онкології. Як зазначив доктор Саураб, у цього типу онкології надзвичайно низька виживаність, якщо захворювання не вдасться виявити на початковій стадії і прооперувати хворого.
Серед провокуючих чинників даного захворювання: неправильне харчування, куріння, зловживання алкоголем. Спадковість теж грає важливу роль, тому слід завжди враховувати сімейний анамнез.
Симптоматика раку підшлункової залози може бути різною: від болів в животі й до стрімкої втрати маси тіла. На тлі патології часто розвивається діабет, оскільки страждають функції ураженого онкологічним процесом органу. На початковому етапі захворювання протікає без виражених симптомів, що ускладнює діагностику. Тільки при сильному ураженні органу з’являється жовтяниця внаслідок скупчення жовчних солей. Але це вже пізня стадія процесу.
Діагностика захворювання
Сьогодні в клінічній практиці використовуються надійні тести для своєчасного виявлення раку. Наприклад, досить ефективний метод візуалізації за допомогою МРТ, УЗД і КТ. Але для підтвердження діагнозу необхідно взяти біопсію. Взяти тканину звичайним способом практично неможливо, оскільки розташована підшлункова залоза глибоко в черевній порожнині.
“Спрощує завдання в такій ситуації апарат ЕУЗІ або ендоскопічний ультразвук”, – сказав Саураб С. Мукевар.
Малоінвазивні методи діагностики теж зараз широко використовуються. Наприклад, холангіоскопія дозволяє оцінити візуально стан проток підшлункової залози. Поєднання цієї процедури з ЕУЗІ дозволяє проводити точну діагностику лікарям гастроентерологів. Нові технологічні методи діагностики дають можливість виявляти рак підшлункової залози на ранніх етапах. Крім того, за допомогою цієї делікатної процедури можна запобігти подальшому поширенню онкологічного процесу.