Солоний присмак у роті: причини та коли звертатися до лікаря

0
19

У більшості випадків відчуття солоного присмаку в роті не свідчить про серйозні проблеми. Однак існують певні «червоні прапорці», які вказують, що цей смак може бути пов’язаний із більш глибокими порушеннями здоров’я. Якщо така прикрість триває довго і супроводжується додатковими симптомами, важливо обговорити це з лікарем, стоматологом або фармацевтом.

by @asier_relampagoestudio

Коли варто насторожитися

Цілком природно, що після порції солоних страв, на кшталт картоплі фрі чи салату «Цезар», певний час у роті зберігатиметься солоний смак. Проте, якщо він триває годинами або навіть днями й не пов’язаний з нещодавнім вживанням солоних продуктів, можливо, в організмі відбуваються інші процеси, які потребують уваги.

«Зверніться до вашого лікаря, фармацевта чи стоматолога, щоб перевірити, чи немає проблем із зубами або впливу певних ліків, що можуть викликати такий смак», — рекомендує Лєна Бакович, RD, дієтолог із Top Nutrition Coaching (Палм-Біч-Гарденс, Флорида).

Як проявляється солоний присмак

Солоний присмак іноді супроводжується відчуттям «ватності» в роті, схожим на те, коли в стоматологічному кабінеті вам на певний час вставляють ватні тампони. Часто цей присмак може бути лише вершиною айсберга, свідчачи про іншу потенційну проблему зі здоров’ям. Якщо причина справді криється в певному захворюванні, можуть проявлятися й інші симптоми (детальніше про них — нижче).

7 основних причин солоного присмаку в роті

Нижче наведено найпоширеніші чинники, здатні провокувати тривале відчуття солі в роті. Більшість із них можна скоригувати або вилікувати.

  1. Сухість у роті (ксеростомія)
    Якщо слинні залози не виділяють достатньо слини, виникає сухість. Результат — складнощі з ковтанням чи навіть розмовою. Крім того, брак слини може змінити смак у роті, роблячи його солоним або металевим. Менопауза, ушкодження нервів у ділянці голови чи шиї, опромінення, хіміо- та імунотерапія, а також цукровий діабет — усе це належить до можливих причин, що запускають ксеростомію.
  2. Зневоднення
    Коли в організмі не вистачає рідини, слина стає більш концентрованою, і в ній відчувається надмірна солоність. Сильне потовиділення (через спеку або інтенсивні тренування), хвороби з високою температурою, часте сечовипускання та недотримання питного режиму — усе це може призвести до зневоднення.
  3. Пародонтоз або невилікуваний карієс
    Зубні інфекції та запальні процеси ясен можуть впливати на смакові відчуття. Наприклад, при абсцесі зуба (скупченні гною) часто з’являється неприємна на смак і солонувата на дотик рідина. Пародонтоз (гінгівіт і його ускладнена форма — пародонтит) також може спровокувати зміну смаку в роті.
  4. Дефіцит поживних речовин
    Брак вітамінів (зокрема В12, фолієвої кислоти, вітаміну С) може спричиняти відчуття солоності. Також зворотний бік проблеми: через те, що все здається солоним, людина уникає харчування чи пиття, що ще більше посилює дефіцит. Для визначення точного браку поживних речовин проводять аналізи крові, а далі лікар підбирає відповідні добавки й коригує раціон.
  5. Побічна дія ліків
    Деякі препарати (антидепресанти, антигістамінні, діуретики, а також ліки для хіміотерапії) можуть викликати сухість у роті й, відповідно, солонуватий присмак. Це схоже на те, як піт залишається на шкірі й кристалізується у вигляді солі після висихання.
  6. Інфекції верхніх дихальних шляхів
    Запалення та надлишок слизу, що стікає з носа в горло (постназальне затікання), можуть спотворювати смакові відчуття, залишаючи в роті присмак солі. Зазвичай такі стани супроводжуються кашлем, покашлюванням чи бажанням прочистити горло.
  7. Синдром Шегрена
    Аутоімунне захворювання, за якого імунна система атакує залози, які зволожують очі та рот. Унаслідок цього виникає сильна сухість слизових оболонок, що теж може провокувати відчуття солі. Часто хворих турбують і інші симптоми — від сухості очей до болю в суглобах і втоми.
by @romeo22

Як позбутися солоного присмаку

Якщо, крім дивного смаку, більше нічого не непокоїть, причиною може бути проста сухість у роті чи легкий ступінь зневоднення. У такому разі допоможе:

  • Повноцінне зволоження. Пийте воду протягом дня, уникайте надміру солодких чи кофеїнових напоїв.
  • Жувальна гумка без цукру або цукерки без цукру, щоб стимулювати виділення слини.
  • Полоскання рота засобами без спирту, бажано з ксилітом.
  • Зволожувач повітря в кімнаті, особливо на ніч.

Проте якщо до солоного присмаку додаються тривожні симптоми (осиплість голосу, набряк шиї чи слинних залоз, утруднене ковтання), або якщо ви хворієте на діабет, серцево-судинні, ниркові чи аутоімунні захворювання — краще не зволікати з візитом до лікаря.

Коли звертатися до фахівця

Якщо симптоми тривають понад кілька днів, запишіться на консультацію до сімейного лікаря чи стоматолога. Стоматолог може призначити зубну пасту з фтором, перевірити карієс, виключити абсцес або інші стоматологічні проблеми. Якщо ж ви припускаєте, що ліки провокують солонуватий присмак, варто обговорити зі своїм лікарем альтернативи або зміну дози.

У випадку, коли виявляється більш складна проблема (наприклад, синдром Шегрена), фахівець добирає специфічне лікування. При синдромі Шегрена, зокрема, можуть призначити пілокарпін (Salagen) чи цевімелін (Evoxac), щоби збільшити слиновиділення.

Підсумок

Тривале відчуття солоного присмаку в роті часто викликають сухість ротової порожнини, зневоднення, побічні дії ліків або стоматологічні проблеми. У більшості випадків ситуацію можна виправити за допомогою правильного питного режиму, жувальної гумки без цукру чи спеціальних ополіскувачів із ксилітом. Якщо ж дискомфорт зберігається або супроводжується додатковими негативними проявами, зверніться до лікаря чи стоматолога, аби вчасно виявити й усунути справжню причину.

Важливо!  Статистична інформація, представлена в медичних статтях, відображає загальні тенденції та не враховують особливості кожної окремої людини Індивідуальні обставини можуть суттєво відрізнятися. Завжди консультуйтеся з лікарем для прийняття персоналізованих рішень щодо свого здоров’я.

Попередня статтяФізичні вправи зменшують смертність серед онкохворих
Наступна статтяПеріодичне голодування покращує вагу та здоров’я серця
Фолюш Ігор
У 1998 році закінчив Львівський Інститут Фізкультури Кафедра фізичної реабілітації З 1998 по 2000 рік стажування в Istituto Di MedicinaDello Sport Di Roma З 2000 по 2007 рік працював фізіотерапевтом в Hospital Santa Maria della Stella (Orvieto) У 2007 році повернувся в Україну З 2007 по 2013 працював фізіотерапевтом в приватній педіатричній клініці «Віта Пуер» У 2013 році закінчив магістратуру в Мелітопольському інституті екології та соціальних технологій У 2014 заснував «Центр масажу доктора Фолюш» де і працює донині

Залишити коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.