Вплив малорухомого способу життя та фізичної активності на артеріальний тиск у дітей та підлітків

0
30

Час, проведений у сидячому положенні понад шість годин на день у період росту з дитинства до юності, пов’язаний із підвищенням систолічного артеріального тиску на 4 мм рт. ст., тоді як участь у легкій фізичній активності (LPA) значно знижує цей показник.

by @freepik

Дослідження, яке провели науковці з університетів Брістоля, Ексетера та Східної Фінляндії, є найбільшим тривалим аналізом впливу рухової активності на артеріальний тиск у дітей та молоді. У ньому взяли участь 2513 осіб з Бристольської когорти дітей 90-х років, яких спостерігали з 11 до 24 років. Виявлено, що з віком час, проведений у сидячому положенні, зріс із шести до дев’яти годин на день, а тривалість легкої фізичної активності зменшилася з шести до трьох годин на день.

Вплив сидячого способу життя та фізичної активності на артеріальний тиск

Середній артеріальний тиск у дитячому віці становив 106/56 мм рт. ст., а до юності зріс до 117/67 мм рт. ст. — частково через природний фізіологічний розвиток. Однак підвищення часу в сидячому положенні було пов’язано із додатковим збільшенням систолічного тиску на 4 мм рт. ст. Водночас участь у LPA, наприклад, у вигляді прогулянок, плавання чи домашніх справ, знижувала цей показник на 3 мм рт. ст.

На відміну від LPA, помірна та інтенсивна фізична активність (MVPA) не мала помітного ефекту на зниження артеріального тиску. Імітаційна модель також показала, що заміна 10 хвилин сидіння на годину легкої фізичної активності знижує систолічний тиск на 3 мм рт. ст., а діастолічний — на 2 мм рт. ст.

Ризики та глобальні наслідки

Підвищений артеріальний тиск у підлітковому віці збільшує ризик серцево-судинних захворювань у ранньому дорослому віці. За даними ВООЗ, до 2030 року понад 500 мільйонів нових випадків неінфекційних захворювань будуть пов’язані з недостатньою фізичною активністю, причому половина з них — наслідки гіпертонії.

Рекомендації для зниження ризиків

Результати дослідження наголошують на важливості легких фізичних навантажень з раннього дитинства. Три години LPA на день можуть суттєво знизити ризик гіпертонії та забезпечити підтримання артеріального тиску в межах здорового діапазону. Ендрю Агбає, провідний автор дослідження, наголошує: “Ми повинні активно заохочувати дітей і підлітків до LPA, наприклад, до тривалих прогулянок чи їзди на велосипеді. Це доступний та ефективний спосіб запобігання серйозним наслідкам для здоров’я”.

Поширення малорухомого способу життя серед дітей і підлітків є значною загрозою для здоров’я, але легка фізична активність може стати ключем до профілактики підвищення артеріального тиску та серцево-судинних захворювань у майбутньому. Результати дослідження мають важливе значення для розробки рекомендацій із фізичної активності та педіатричних програм, спрямованих на поліпшення здоров’я молоді.

Важливо!  Статистична інформація, представлена в медичних статтях, відображає загальні тенденції та не враховують особливості кожної окремої людини Індивідуальні обставини можуть суттєво відрізнятися. Завжди консультуйтеся з лікарем для прийняття персоналізованих рішень щодо свого здоров’я.

Попередня статтяЯк стрес змінює формування пам’яті та спричиняє тривожні реакції
Наступна статтяФлавоноли какао: захист судин під час стресу доведено
Фолюш Ігор
У 1998 році закінчив Львівський Інститут Фізкультури Кафедра фізичної реабілітації З 1998 по 2000 рік стажування в Istituto Di MedicinaDello Sport Di Roma З 2000 по 2007 рік працював фізіотерапевтом в Hospital Santa Maria della Stella (Orvieto) У 2007 році повернувся в Україну З 2007 по 2013 працював фізіотерапевтом в приватній педіатричній клініці «Віта Пуер» У 2013 році закінчив магістратуру в Мелітопольському інституті екології та соціальних технологій У 2014 заснував «Центр масажу доктора Фолюш» де і працює донині

Залишити коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.