Нове клінічне дослідження знову спростувало користь дієти за групою крові

0
1737

В середині 90-х років минулого століття дієта за групою крові була дуже популярна. Величезну роль в її просуванні зіграв натуропат Пітер Д’адамо (Peter D’adamo). Суть такого раціону полягала в тому, що дієтичний стіл складався в залежності від групи крові конкретної людини. Наприклад, для людей з типом «0» рекомендувалося дотримуватися дієти з високим вмістом тваринного білка (стиль палео). Для володарів так званої “аграрної” групи крові, тобто типу “а”, більше підходило вегетаріанське харчування з виключенням страв з червоного м’яса.

диета по группе крови
Photo by Jez Timms on Unsplash

Книга пана Д’адамо “Харчуйтеся правильно для свого типу” розходилася в той час миттєво, незважаючи на багатомільйонні тиражі. Дієтичне харчування по групі крові залишається популярним і сьогодні, хоча наукового обґрунтування користі такого підходу до складання раціону не існує.

Псевдонаукову основу такої дієти підтвердили дані останніх клінічних досліджень, які були опубліковані в журналі JAMA Network Open. Автор проєкту доктор Ніл Бернард (Neal Barnard) навів докази, що спростовують зв’язок особливостей раціону з групою крові.

Рандомізовані дослідження, які проводилися в рамках нового клінічного експерименту, були присвячені метаболічним ефектам дієти веганського типу з мінімальним рівнем вмісту жирів. Для участі в дослідженні було залучено 200 осіб з надмірною масою тіла. Всі суб’єкти були розподілені на дві групи.

Учасникам з головної групи належало дотримуватися 16 тижнів знежиреної веганської дієти.

Добровольці з контрольної групи не змінювали звичного для себе способу харчування.

Після закінчення випробування виявилося, що рослинна дієта позитивно впливає на метаболізм незалежно від групи крові учасників. Також це не робить абсолютно ніякого впливу на втрату ваги. Не було встановлено зв’язок в результаті досліджень між станом кардіо метаболічного здоров’я і зміною раціону.

Отримані результати дозволили дослідникам зробити висновок: раціон з переважанням рослинної їжі збільшує метаболічну активність приблизно на 20%, що в кінцевому підсумку призводить до підвищення чутливості до інсуліну. Саме з цієї причини спостерігається помітне зниження маси тіла, але це жодним чином не пов’язано з приналежністю до певної групи крові.

“Ми довели, що група крові не має значення, хоча популярна дієта, побудована за таким виборчим принципом, свідчить, що рослинна їжа більше відповідає групі «А», а власникам «О» групи вона не підходить”, – уклав Ніл Бернард.

Насправді виявилося, що рослинна їжа корисна для будь-якої людини, а група крові ніяк не впливає на метаболізм.

В ході експерименту дослідники розглядали не тільки зниження маси тіла в осіб з проблемами ваги. Вони також оцінювали рівень ліпідів і цукру в крові. Істотних відмінностей даних показників у людей з різною групою крові теж не було виявлено. Це зайвий раз підтверджує відсутність прямого зв’язку між раціоном харчування людини і її приналежності до якоїсь групи крові.

“Проведені нами дослідження довели, що будь-яка людина тільки виграє від веганської дієти. Раціон харчування з переважанням овочів, фруктів, бобів, злаків сприяє нормалізації ваги і значно покращує кардіо метаболічні показники у дорослої людини”, – резюмує доктор Бернард.

Незважаючи на той факт, що в описуваному дослідженні вивчався один дієтичний напрямок, а саме низькокалорійний веганський раціон, на підставі його результатів можна зробити висновок, що дієти по групі крові – це міф.

Це підтверджує і проведений у 2013 році системний огляд наукової літератури. В жодному джерелі не знайшлося доказів існуючого зв’язку певної дієтичної стратегії з групою крові.

Якщо допустити зворотне, тобто зв’язок харчування і особливості крові людини, тоді в ході клінічних випробувань зміна дієти дала б більш виражений позитивний ефект саме в учасників з групою «А».

Детальний опис нового дослідження, як і його висновків, було опубліковано недавно в популярному “Журналі Академії харчування і дієтології» (Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics).

Попередня статтяЩо варто знати про сонцезахисний крем
Наступна статтяАпатія може бути раннім симптомом деменції
Фолюш Ігор
У 1998 році закінчив Львівський Інститут Фізкультури Кафедра фізичної реабілітації З 1998 по 2000 рік стажування в Istituto Di MedicinaDello Sport Di Roma З 2000 по 2007 рік працював фізіотерапевтом в Hospital Santa Maria della Stella (Orvieto) У 2007 році повернувся в Україну З 2007 по 2013 працював фізіотерапевтом в приватній педіатричній клініці «Віта Пуер» У 2013 році закінчив магістратуру в Мелітопольському інституті екології та соціальних технологій У 2014 заснував «Центр масажу доктора Фолюш» де і працює донині

Залишити коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.