Дослідження підтвердило ефективність масажу при болю у стопах

0
7

Підошовний фасціїт може бути серйозним джерелом болю у стопах. Водночас, при більшості його випадків не потрібне складне чи дороге лікування: приблизно в 90% ситуацій дискомфорт, пов’язаний із запаленням підошовної фасції, включно з самим підошовним фасціїтом, минає протягом року завдяки консервативним (нехірургічним) методам. Одним із таких способів є масаж.

by @freepik
«Масаж допомагає збільшити кровопостачання в ураженій зоні. Це чудове додаткове [допоміжне] рішення», — пояснює Раві Камбл, ортопед із приватної практики в Стейтен-Айленді (Нью-Йорк).

Що таке масаж при підошовному фасціїті?

Під терміном «масаж при підошовному фасціїті» можуть матися на увазі різноманітні процедури. Кваліфіковані масажисти можуть застосовувати різні техніки, щоб розтягнути та розслабити напружені литкові м’язи й тканини стопи. Також є варіанти самомасажу (з використанням спеціальних пристроїв чи без них).

Традиційно для роботи з підошовним фасціїтом застосовується комплекс міофасціальної техніки (м’якого тривалого натискання) та глибокотканинного масажу як на болісну зону, так і на прилеглі ділянки.

Окремі дослідження підкреслюють важливість впливу на так звані «активні тригерні точки» — чутливі ділянки у м’язовій або фасціальній тканинах (фасціальна тканина вкриває органи, кістки, м’язи тощо). Ці точки можуть віддавати біль у віддалені зони, наприклад у стопи чи сідниці.

Методики відрізняються залежно від знань та досвіду масажиста, пояснює Берет Лончар — ліцензована масажистка та власниця клініки «Body Mechanics Orthopedic Massage» у Нью-Йорку. Вона тяжіє до реабілітаційних підходів, які передбачають рухи та активну залученість пацієнта, наприклад, розгинання та згинання стопи.

«Пасивний масаж (наприклад, просто розігрівання ділянки) може бути приємним і розслаблюючим, але не залучає мозок і не активує роботу м’язів, — говорить Лончар. — Нам потрібно якісно “промити” цю зону кров’ю, аби все працювало належним чином».

Яку користь може дати масаж при підошовному фасціїті?

Різні масажні техніки можуть забезпечити кілька переваг:

  1. Зменшення больових відчуттів
    Масаж зазвичай поєднується з іншими формами лікування підошовного фасціїту, тому його рідко вивчають окремо, як окремий терапевтичний метод. Попри це, менші дослідження й клінічні спостереження доводять його користь.
    Так, канадська терапевтка Лідія Джухлі описала клінічний випадок, коли п’ять сеансів масажу (зокрема, розслаблення тригерних точок у литці, плавні погладжування в області підколінних сухожиль, сідниць, спини та стоп, а також домашні розтяжки) повністю зняли больові відчуття підошовного фасціїту в однієї жінки.

    «Якщо розглядати фасцію як глобальну мережу, що охоплює все тіло, стає зрозуміло, як напруга в одній зоні може спричиняти біль у віддаленій ділянці. Наприклад, надмірна напруга у верхній частині ноги може призвести до болю в п’яті», — пояснює Джухлі.
  2. Покращена функція та можливість руху
    Згадане дослідження виявило також повернення практично до нормальної ходьби без болю після п’яти щотижневих сеансів.3 Лончар підтверджує, що ключова мета масажу — зменшити біль і збільшити рухливість у литках, ахілловому сухожиллі та нижній частині стопи.
  3. Збільшення діапазону рухів
    В одному дослідженні використання глибокотканинного масажу підошовної фасції в поєднанні з розтяжками литкових м’язів дало значне збільшення амплітуди рухів у гомілковостопному суглобі вже після шести процедур (за три тижні).

Що слід знати перед масажем?

  1. Сам масаж може не усунути проблему повністю
    Зазвичай масаж — лише один із компонентів комплексної програми, яка покликана зменшити біль, поліпшити рухливість і пришвидшити відновлення тканин, каже Лончар.

    «Якщо говорити про хронічні захворювання чи зміни в стопі, може знадобитися корекція взуття, фізіотерапія, а також масаж як додатковий спосіб зняти біль, щоб людина не припиняла рухатися», — пояснює вона.
    Якщо, приміром, підошовний фасціїт розвинувся через носіння неправильного взуття чи різке збільшення фізичних навантажень, то вирішення цих питань також надзвичайно важливе для усунення симптоматики.
  2. Зверніться до фахівця з належною підготовкою
    Якщо вас цікавить професійний масаж у рамках комплексного підходу, Джухлі радить звертатися до тих, хто має додаткову спеціалізацію в роботі з фасцією та/або техніками активного розслаблення.

     

«Не всі сертифіковані масажисти мають однакову освіту. Варто почитати інформацію про програму навчання та кількість годин практики фахівця», — рекомендує вона.

Лікарі часом самі радять пацієнтам масажну терапію. Проте якщо вам цього не запропонували, ідею можна обговорити з лікарем самостійно.

Як робити самомасаж при підошовному фасціїті: 4 корисні техніки

Хоча головна перевага професійного масажу полягає у глибокому розумінні анатомії, самомасаж може бути результативним на початкових стадіях болю або як додатковий захід. Особливо це корисно, коли масажист показує техніки, які можна виконувати самостійно вдома.

by @freepik

За словами Лончар, варто спробувати різні підходи, аби зрозуміти, що саме вам найкраще допомагає. Принцип, як вона зазначає, простий:

«Усе, що сприятиме розслабленню заднього ланцюга — м’язів задньої поверхні ноги — буде корисним».

Ось декілька технік для самомасажу:

  1. Масаж за допомогою замороженої пляшки з водою
    Це, мабуть, один із найпоширеніших і найдешевших методів. Потрібно заморозити пластикову пляшку з водою, а потім, сидячи, перекочувати її стопою вперед-назад. Робіть це під час перегляду телевізора чи читання, радить доктор Камбл.

    «Такий підхід працює подвійно: прохолода зменшує запалення, а перекочування пляшки — додатково розтягує потрібну зону».
  2. Катання тенісного м’яча
    Суть та сама, що і з пляшкою: тільки замість неї використовується тенісний м’яч (або схожий за розміром). Сидячи, обережно катаємо м’яч під стопою кілька хвилин (до двох разів на день). Дехто використовує також м’ячі для масажу литок і стопи.
  3. Використання дерев’яного валика
    Альтернативою м’ячам може бути дерев’яний ролик для ніг. Мелісса Престіпіно, доктор фізичної терапії та власниця центру «Maize & Blue Rehab» у Спарті (Нью-Джерсі), радить застосовувати такі валики як засіб для розм’якшення підошовної фасції.

    «Краще робити це сидячи. Стійка з опорою на валик може погіршити травму, особливо якщо є п’яткова шпора», — застерігає вона.
  4. Набір для масажу (кілька інструментів)
    За словами Престіпіно, чудовим варіантом є масажні набори, де є ролик, гладкий м’яч та м’яч із масажними шипами. Ви можете експериментувати, добираючи саме той інструмент, який не викликає надмірного дискомфорту.
«М’яч із шипами може бути надто “агресивним” для окремих людей. Тому набір дозволяє знайти варіант, який буде максимально зручним».

Підсумок

Масаж при підошовному фасціїті — дієвий спосіб поліпшити кровообіг у стопах і розтягнути напружені тканини. Професійна терапія, яка охоплює не тільки зону п’яти та підошви, але й литки чи інші частини ніг, може дати ще кращі результати.

Домашні техніки на кшталт перекочування стопи по замороженій пляшці з водою або тенісному м’ячу майже не мають протипоказань, коштують недорого і часто помітно полегшують біль, прискорюючи одужання. Звісно, масаж — лиш один із важливих компонентів комплексного підходу, тому в деяких випадках додатково потрібно замінювати взуття, виконувати розтяжки, займатися лікувальною фізкультурою чи застосовувати інші заходи, рекомендовані лікарем.

Ця стаття призначена лише для інформаційних цілей і не повинна розглядатися як заміна порад, наданих кваліфікованими медичними працівниками.

Попередня статтяЗабудьте про снодійне – фізичні вправи лікують безсоння
Наступна статтяВчені виявили, як мікроби кишечника можуть впливати на лікування раку
Фолюш Ігор
У 1998 році закінчив Львівський Інститут Фізкультури Кафедра фізичної реабілітації З 1998 по 2000 рік стажування в Istituto Di MedicinaDello Sport Di Roma З 2000 по 2007 рік працював фізіотерапевтом в Hospital Santa Maria della Stella (Orvieto) У 2007 році повернувся в Україну З 2007 по 2013 працював фізіотерапевтом в приватній педіатричній клініці «Віта Пуер» У 2013 році закінчив магістратуру в Мелітопольському інституті екології та соціальних технологій У 2014 заснував «Центр масажу доктора Фолюш» де і працює донині

Залишити коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.